Zaplanuj własny ogód

Zaplanuj własny ogód

Polecane i promocje

Posiadacze własnego domu jednorodzinnego, często chcą idealnie zagospodarować również przestrzeń wokół niego. Świetnym pomysłem wydaje się więc zaaranżowanie własnego ogrodu. Nie tylko wniesie to sporo walorów estetycznych, ale także dbając o niego, będziemy czuli satysfakcję z wykonywanej pracy. Jednak zaplanowanie własnego ogrodu nie jest tak oczywistą kwestią. Pojawia się wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę. Jednak stworzony przez nas samych ogród, będzie niewątpliwym uatrakcyjnieniem domowej przestrzeni.

Dlaczego warto zaaranżować ogród?

Powodów, dla których warto zaplanować własny ogród jest tysiące. Co jednak jest najbardziej istotne?. Po pierwsze, aranżacja przestrzeni wokół domu, jest tak samo ważna jak aranżacja wnętrza. Nie tylko zapewni nam to idealną przestrzeń do relaksu, ale także będziemy mogli nacieszyć nim oczy. Własny ogród to nie tylko nieocenione walory estetyczne, warto wiedzieć, że tego typu ogród. może znacznie podnieść cenę nieruchomości. Mówi się, że wartość domu z ogrodem, jest wyższa o około 20%. Zwykle korzystamy z architektów krajobrazu lub innych pomocnych usług/ Jednak przekonajmy się, że sami możemy zaplanować własny ogród, unikając dodatkowych kosztów. Więcej możesz przeczytać także na  https://abcogrodnictwa.pl/

Od czego zacząć aranżację ogrodu?

Początki zawsze są najtrudniejsze. Jednak nie ma się co zniechęcać. Zakładanie ogrodu nie będzie takie trudne, jeśli będziemy mieć dokładnie zaplanowane kolejne kroki. Na samym początku, powinniśmy wykonać plan zagospodarowania. Działania oparte na projekcie pozwolą uniknąć błędów, a także znacznie usprawnią kolejne etapy.  Oszacujemy też wstępne koszty. Nie musimy zatrudniać do tego profesjonalistów. Jednak unikajmy też amatorszczyzny. Przyłóżmy się i wykonajmy chociażby szkic koncepcyjny, następnie na jego podstawie, przekalkulujmy koszty. Zdobądźmy wiedzę na temat podstawowych roślin, a także ich potrzeb. Wliczmy to w nasze kalkulacje.

Prace ziemne- krok drugi

Możemy przystąpić do prac ziemnych. Musimy się do nich odpowiednio przygotował. Na wstępie oczyśćmy teren z wszelkich chwastów, gałęzi i innych pozostałości. To jednak nie wszystko, ponieważ musimy usunąć nie tylko części naziemne, ale także korzenie, kłącza i rozłogi. Następnie musimy też zabezpieczyć ciemną warstwę ziemi- próchnicę. Musimy ją zdjąć tam, gdzie poziom terenu będzie niwelowany. Nie prowadźmy wykopów w sferze korony drzew, to wówczas może uszkodzić ich korzenie.

Instalacje elektryczne i nawadniające

Instalacja elektryczna i nawadniająca, to coś o czym powinniśmy myśleć jeszcze przed zagospodarowaniem ogrodu. Należy ułożyć kable elektryczne i rury- najlepiej z polietylenu- do zamontowania systemu automatycznego nawadniania. To oczywiście wymaga wykopów. Jeśli jednak nasz ogród nie będzie zajmował ogromnej powierzchni, możemy z tego zrezygnować. Wówczas nawadnianie będziemy musieli przeprowadzać ręcznie.

Roślinność

To praktycznie ostatni etap aranżacji i planowania własnego ogrodu. Przed zasadzeniem, powinniśmy zdecydować się na kilka rodzajów, by nie wprowadzać zbyt dużej różnorodności. Pamiętajmy, że każda roślina wymaga innej pielęgnacji, dlatego najlepiej wybrać kilka typów, o zbliżonych wymaganiach. Wówczas łatwiej nam będzie zapanować nad naszym ogrodem, a także odpowiednio o niego zadbać. Pamiętajmy, że wyższe rośliny powinny być umieszczone tak, by nie zabierać światła mniejszym, a rozkład korzeni powinien być na tyle przejrzysty, by każda roślina miała swobodny dostęp do wody.

Czas na trawnik

Trawnik to idealny pomysł, na wprowadzenie do ogrodu większego ładu i porządku. Tego typu połać, może stanowić idealne tło dla roślin, a także wypełnić wolne przestrzenie między nimi. Na trawniku, możemy również zawsze wygodnie usiąść i się zrelaksować. Nie da się ukryć, że murawa wymaga sporo pielęgnacji i troski, jednak nie rezygnujmy z niej. Nie tylko znacznie poprawi ona wygląd naszego ogrodu, ale także skutecznie pomoże nam nad nim zapanować. Jej pielęgnacja jest co prawda czasochłonna i wymaga specjalnych środków, jednak zyskamy dzięki temu niesamowity efekt.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments