Pandemia koronawirusa dosyć mocno pokrzyżowała wielu podróżnikom wakacyjny wyjazd. Na szczęście wraz z jej wygaszaniem, oferty biur podróży stały się coraz bardziej atrakcyjne, a linie lotnicze kuszą niskimi cenami biletów. To świetna okazja, aby wybrać się na zagraniczne wczasy. Niestety w ferworze innych spraw bardzo często zapominamy o tej najważniejszej kwestii, a mianowicie ważnym paszporcie. Bez tego dokumentu nie przekroczymy granicy niemal każdego kraju spoza Unii Europejskiej. Jak wyrobić paszport i ile trzeba za to zapłacić? Wszystkie te kwestie wyjaśnimy w dzisiejszym artykule – zapraszamy!
Spis Treści
Gdzie wyrobić paszport?
Procedura wyrobienia paszportu rozpoczyna się w stacjonarnym biurze paszportowym. Dlaczego podkreślamy słowo stacjonarnym? Ponieważ paszportu nie wyrobimy sobie przez internet. W tym celu musimy udać się do specjalnego punktu paszportowego. Dobrą wiadomością jest z kolei fakt, że możemy w tym celu wybrać zupełnie dowolną placówkę – nie musimy sugerować się naszym miejscem zamieszkania lub zameldowania. Na miejscu pobieramy odpowiedni wniosek paszportowy, wypełniamy go i wraz z załącznikami składamy urzędnikowi.
Jakie dokumenty będą potrzebne?
W celu wyrobienia paszportu musisz przygotować wypełniony wniosek paszportowy, dowód uiszczenia opłaty paszportowej, zdjęcie paszportowe oraz dowód osobisty. Dodatkowo, jeżeli przysługuje Ci jakakolwiek zniżka czy też ulga w opłacie paszportowej, musisz dysponować dokumentem, który to potwierdzi, np. legitymacja studencka.
Ile kosztuje dokument paszportowy?
Wyrobienie paszportu nie jest usługą bezpłatną. Bazowa cena to 140 zł, jednak spora część osób może liczyć na odpowiednie zniżki. Do tej grupy należą m.in. małe dzieci, uczniowie, studenci, emeryci, renciści czy osoby niepełnosprawne. Co ciekawe, za paszport nie muszą płacić w ogóle seniorzy powyżej 70. roku życia. O wszystkich kosztach związanych z wyrobienie paszportu oraz wielu innych rzeczach, dowiesz się z serwisu Joblife.pl.
Ile trwa wyrobienie paszportu?
Czas bardzo często gra olbrzymią rolę. Niestety paszportu nie wyrobimy sobie z dnia na dzień i musimy uzbroić się w całkiem sporą dawkę cierpliwości, ponieważ od momentu złożenia dokumentów do wydania paszportu może minąć nawet 30 dni. To spora utrudnienie dla osób planujących wczasy z oferty last minute. Ratunkiem w takiej sytuacji może okazać się wyrobienie paszportu tymczasowego, który wydawany jest przynajmniej teoretycznie najszybciej jak to możliwe. Niestety mankamentem w tym przypadku będzie krótki termin ważności dokumentu, wynoszący zaledwie 12 miesięcy.