Spis Treści
temat wybrany: wskaż dwie sceny w których autor przedstawił obraz rosjan
W powieści „Lalka” Bolesława Prusa, autor na kilku płaszczyznach przedstawia obraz Rosjan. Jedną z pierwszych scen, w której mamy do czynienia z obrazem tego narodu, jest moment, gdy Wokulski spotyka w pociągu grupę Rosjan podróżujących do Warszawy. Prus opisuje ich jako „słowiańską gromadę”, charakteryzującą się typowymi dla Rosjan cechami fizycznymi i zachowaniem. Autor zwraca uwagę na duży wzrost Rosjan oraz na ich „ciemne twarze i srogie, nieprzystępne spojrzenia”. Prus ukazuje Rosjan jako naród obojętny na to, co dzieje się wokół nich i pewny swojej przewagi.
Kolejna scena, w której autor przedstawia obraz Rosjan, to moment, gdy Wokulski i Izabela Łęcka podróżują do Paryża statkiem. Na pokładzie znajduje się grupka Rosjan, którzy zwracają na siebie uwagę swoim zachowaniem i stylizacją. Prus opisuje ich jako „wykwintne i luksusowe”, co nie przeszkadza im jednak w zachowaniu się na pokładzie statku w sposób nieodpowiedni i hałaśliwy. Tym razem Rosjanie są przedstawieni jako ludzie zamożni i z wyższych sfer, którzy jednak nie potrafią zachować kultury osobistej.
Obraz Rosjan przedstawiony przez Prusa w „Lalce” jest złożony i wielowątkowy. Autor ukazuje Rosjan jako naród obojętny na innych i pewny swojej przewagi, ale również jako ludzi zamożnych i ekstrawaganckich. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w powieści Prusa Rosjanie są przedstawieni w sposób niejednoznaczny i niezwykle realistyczny, co pozwala na ukazanie ich jako ludzi z krwi i kości z ich wadami i zaletami, ale również z ich kulturowymi specyfikami.