„Kreml rozprawia się z agentem-zbiegiem”, „Przeciwników Kremla otruto polonem” – przepiękne tytuły na pierwsze strony gazet, mogące znacznie zwiększyć sprzedaż nakładu dowolnego czasopisma.
Spis Treści
Skandal z Litwinienko. Kto jest kim?
Jednocześnie z angielskimi gazetami ożywili się i „bojownicy o wolność”, którzy w swoim czasie pośpiesznie opuścili Rosję. Tak, Leonid Niewzlin wstrząsnął opinię publiczną, ujawniając kremlowskie przestępstwa przeciw Jukosowi, które jemu rzekomo przekazał Litwinienko.
Kim są – Litwinienko, Niewzlin, ich przyjaciel Berezowski?
Tutaj – tylko fakty, wnioski wyciągniecie sami.
Litwinienko
Po pierwsze, Litwinienko – żaden agent, i nigdy nie był szpiegiem. Były podpułkownik dostał się do struktury KGB ZSRR w czasie chaosu pierestrojki.
Od 1994 roku pracował w służbie bezpieczeństwa Borisa Berezowskiego.
W swoim czasie został skazany na 3 lata warunkowo przez sąd rosyjski za nieprzepisowe sposoby prowadzenia dochodzeń i fabrykowanie poszlak. Potem przybył do Anglii na zaproszenie Berezowskiego.
Nawiasem mówiąc, umieszczaniem publikacji o „zemście Kremla na byłym agencie” w angielskiej prasie zajmował się lord Tim Bell – przyjaciel Berezowskiego.
Rodzi się pytanie: jeśli kogoś należy „sprzątnąć” (zabić)- po co uciekać się do tak egzotycznych, drogich i długich metod?
Takie działania bardziej przypominają show – w rodzaju oświadczenia Rezuna- Suworowa o tym, że został on umieszczony przez KGB na „liście do odstrzału” i dlatego też teraz wszędzie pojawia się tylko z ochroną. A swoją drogą, KGB nie stosuje podobnych metod od co najmniej dwudziestu lat.
Leonid Niewzlin
Znany jako najlepszy specjalista w dziedzinie PR- technologii. Znany z tego, że „pomagał” Jukosowi dobrze orientować się w sprawach akcjonariuszy, za co w 1996 roku został wiceprezesem tegoż koncernu. Przy wiecznie na wpółchorym i wpółpijanym Jelcynie, kiedy krajem rządziła „rodzina kremlowska” z Berezowskim, w 1997 roku niespodziewanie otrzymał stanowisko zastępcy dyrektora generalnego większej agencji informacyjnej – rosyjskiej ITAR-TASS. Przepracowawszy tam rok, zajmując się głównie zagadnieniami biznesowymi, wrócił w 1998 roku do Jukosu.
Po tym jak z władz Rosyjsko-Europejskiego Kongresu odszedł Władimir Gusiński, w 2001 roku, zajął jego miejsce.
W ostatnich latach Niewzlin podejmował starania, aby skupować jak najwięcej rosyjskich środków masowego przekazu.
Duże niepowodzenia zaczęły się w 2005 roku, kiedy Borysa Niewzlina i podległą mu służbę bezpieczeństwa koncernu Jukos oskarżono o organizację zamachów na wysoko postawionych pracowników tegoż giganta, u wielu z nich stwierdzono zatrucie rtęcią.
Niewzlinowi groził areszt i więzienie, zatem szybko wyemigrował. Jednocześnie Rosja przekazała do Interpolu nakaz jego aresztowania.
Ostatnia informacja o Niewzlinie przyszła z USA: 24 grudnia został on zatrzymany na lotnisku w Nowym Jorku. Po okazaniu odpowiednich dokumentów został zwolniony. Tymczasem władze amerykańskie poprosiły stronę rosyjską o potwierdzenie i przedstawienie zarzutów wobec Niewzlina.
Jednakże między Rosją i USA nie ma umowy o ekstradycję. I sprawa Niewzlina będzie rozpatrywana przez władze amerykańskie.
Borys Berezowski
O Borysie Berezowskim napisano dużo.
Był on także członkiem „rodziny kremlowskiej” która to faktycznie rządziła Rosją, kiedy były prezydent Rosji więcej czasu spędzał w szpitalach.
Był moment, że udało mu się również przejąć kontrolę nad głównym rosyjskim kanałem państwowym ORT.
Głównym sukcesem Berezowskiego było doprowadzenie do władzy…..Władimira Putina.
W 1999 roku kraj przygotowywał się do wyborów prezydenckich (2000 roku). Głównym pretendentem na to stanowisko był moskiewski mer Juri Łużkow – dobry gospodarz i organizator, mający poparcie innych rosyjskich gubernatorów. (Porównajcie, że prezydentem Polski został obecnie prezydent Warszawy).
Berezowski rozwinął masową kampanię przeciw Łużkowowi i wszystkim tym, którzy go wspierali. Była to jedna z najbrudniejszych kampanii w całej historii Rosji.
W rezultacie moskiewski mer postanowił zrezygnować z walki i do władzy doszedł Władimir Putin.
Jednakże, pozostawiając na stanowiskach wszystkich ministrów Jelcyna i obiecując, że przeciwko jego rodzinie nie będą wszczynane żadne procesy karne, Putin postanowił zmienić „zbliżonych” do drużyny Jelcyna.
W ten sposób prokuratura mogła ostatecznie zająć się badaniem machinacji Berezowskiego. Borys postanowił emigrować do Anglii, i nazywa się tam „bojownikiem o wolność”. W roli „bojownika o wolność” mieszka on w Londynie, zupełnie nie przejmując się faktem, że Rosja już dawno wydała Interpolowi nakaz jego aresztowania.