Schody granitowe – granit jako idealny materiał na schody

Schody granitowe – granit jako idealny materiał na schody

Artykuł Miesiąca Prasówki

Granit może być idealnym materiałem na schody. Jest wytrzymały, odporny na wilgoć i promieniowanie UV, ma również doskonałe właściwości termiczne. Co więcej, granit może mieć ciekawe warianty kolorystyczne, które mogą nadać schodom niezwykłego charakteru. Należy jednak podkreślić, że nie warto stosować tylko jednego rodzaju granitu. Schody są częścią architektury, powinny więc harmonizować z pozostałymi elementami wystroju budynku. Wymaga to starannego doboru granitów w zależności od ich usytuowania w domu lub na zewnątrz, a także określenia, które elementy będą znajdowały się na wysokości wzroku (górne stopnie), a które ukryte za balustradami (dolne stopnie).

Jaki rodzaj schodów granitowych?

Schody granitowe mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu (a nawet w lokalu użytkowym). Co więcej, mogą być one wykonane z jednego lub kilku kawałków kamienia. Każdy przypadek wymaga jednak dokładnego przemyślenia, gdzie chcemy je zastosować – np. jeśli będą wykorzystywane niemal wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, wówczas nie warto stosować twardego i wytrzymałego granitu, ponieważ mógłby się on łatwo uszkodzić. Z kolei jeśli będą one umieszczane na zewnątrz, np. na tarasie, należy zdecydować się na mocniejsze kamienie, które są również mrozoodporne i odporne na uszkodzenia.

Wybierając schody granitowe zewnętrzne, należy zwrócić uwagę na wzorce kolorystyczne i strukturę kamienia. Powierzchnia granitu może być polerowana lub niepolerowana. Polerowane powierzchnie mogą być gładkie i błyszczące, wyglądają bardzo atrakcyjnie. Jeśli kamień ma dużo żyłek biegnących w poprzek, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak bardzo będą one widoczne. Warto szukać kamieni o subtelnych wzorach, które nie będą raziły w oczy.

Schody granitowe – granit jako idealny materiał na schody

Kolor – jeden z ważniejszych aspektów przy wyborze schodów granitowych

Przed zakupem konieczne jest dokładne obejrzenie próbek granitu, co pomoże określić ich przydatność jako materiału na schody zewnętrzne lub wewnętrzne. Czasami jednak niemożliwe jest odwiedzenie kamieniołomu lub sklepu, w którym te materiały są sprzedawane bezpośrednio, ponieważ miejsca te mogą być dość daleko od naszych domów. W takim przypadku można skorzystać z Internetu i innych źródeł, aby dowiedzieć się więcej na temat tego typu kamienia. Ponadto, konieczne jest korzystanie z różnych rodzajów źródeł informacji. Zdjęcia mogą nie pokazywać prawidłowo wzoru i koloru powierzchni, dlatego warto poszukać również filmów o schodach granitowych.

Czego można się spodziewać po granicie?

Jak już wspomniano, sam materiał jest trwały i odporny na uszkodzenia (mróz, wilgoć, promieniowanie UV). Istnieją jednak również inne cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju kamienia. Płytki granitowe wymagają dobrej jakości wykonania, aby prawidłowo je zamontować – w przeciwnym razie na niektórych stopniach mogą wyglądać grudkowato lub być źle dopasowane. Duże kawałki tego materiału są trudne do cięcia piłami diamentowymi, co oznacza, że będą miały nierówne powierzchnie (np. na łączeniach) lub płaskie powierzchnie z widocznymi porami oraz ślady pozostawione przez tarcze diamentowe, które mogą nie być estetyczne.

Należy również pamiętać, że różne materiały wymagają różnych technik i narzędzi montażowych. Na przykład płytki będą potrzebowały kleju epoksydowego, aby prawidłowo przykleić je do powierzchni schodów. Jest to szczególnie ważne, jeśli będą one używane na zewnątrz lub w miejscach, gdzie będą narażone na duży ruch. Ponadto zawsze należy pamiętać, że dobrej jakości schody granitowe pięknie wyglądają tylko wtedy, gdy są wykończone innymi elementami, takimi jak poręcze i balustrady (drewniane i kamienne).

Schody granitowe – granit jako idealny materiał na schody

Schody z różnych materiałów

Granit jest jednym z najbardziej popularnych materiałów na schody, ponieważ jest wytrzymały i nie jest podatny na uszkodzenia. Niektóre odmiany nadają się nawet do użytku zewnętrznego, choć ich cena odpowiednio wzrasta.

Zwykły granit ma wiele zalet – jest solidny, trwały i świetnie wygląda zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych przestrzeniach. Schody marmurowe mogą być alternatywą, jeśli chcemy coś lżejszego – ale trwałość tutaj gra przeciwko tej właściwości. Najtańszym materiałem powszechnie stosowanym do budowy schodów jest beton. Jednak może on wyglądać nieatrakcyjnie, więc ludzie często używają farb lub innych powłok, aby poprawić jego wygląd.

Inną opcją są schody stalowe, są one bardzo lekkie w porównaniu z innymi materiałami, więc łatwo je przemieszczać, co sprawia, że doskonale nadają się jako schody ruchome. Z drugiej strony mogą być zbyt lekkie, dlatego ludzie często stosują je jako schody tylko w obiektach przemysłowych.

Schody drewniane mają świetny wygląd, ale będą wymagały regularnej konserwacji z użyciem różnych olejów i farb, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę.

Schody z granitu – świetna inwestycja na długi czas

Podsumowując, schody granitowe spełniają wszystkie przesłanki idealnego wyboru – trwałość, wytrzymałość i atrakcyjność. Dodatkowo ich cena jest dość przystępna, biorąc pod uwagę te właściwości. Jedynym mankamentem może być ich waga, która może utrudniać ich montaż w budynkach o niskich stropach lub wąskich klatkach schodowych.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments