Rzemiosło, czy… istnieje?

Rzemiosło, czy… istnieje?

Warto przeczytać

Pytanie raczej retoryczne, ale może wynikać z tego, że różnie rzemiosło definiujemy. Dla jednych może to być na przykład specjalista uprawiający niszową profesję, dla innych po prostu mistrzostwo w wykonywaniu pewnych prac. Dobrze opanowane rzemiosło (czyli warsztat) może posiadać na przykład artysta malarz lub pisarz. Mimo to w encyklopedycznej definicji do rzemiosła nie zalicza się fotografików, artystów plastyków, a tym bardziej pisarzy. Również uprawiających wolne zawody albo reprezentantów branż – transportowej, hotelowej i handlowej.

Czym zatem jest rzemiosło?

Na pewno rzemiosło jest rodzajem działalności na własny rachunek z wykorzystaniem wyłącznie własnym możliwości i umiejętności, czasem przy zatrudnieniu niewielkiej ilości osób. Dawniej, powszechnie pomocników rzemieślnika nazywano czeladnikami. Nierzadko rzemiosło ma cechy produkcji artystycznej, na przykład ozdobna stolarka ze snycerką i intarsją. Można spotkać ozdobne rynny lub krokwie.

Od rzemieślnika na ogół wymaga się szczególnych umiejętności, a ten nierzadko stosuje, sekretne, znane tylko sobie metody wytwarzania lub receptury.

Przed wiekami do popularnych rzemiosł zaliczano między innymi kołodziejów (produkujących kola), ludwisarzy (produkujących dzwony) lub płatnerzy (produkujących zbroje i niezbędne dodatki).

Rzemiosło dziś

Tuż po roku 1989 wydawało się, że w Polsce rzemiosło zanika, bowiem większość inicjatyw zaczęła sprowadzać się do handlu – mniejszego i większego. Tymczasem na zachodzie (m.in. w Niemczech) to rzemieślnik był w cenie. Dotyczyło to między innymi zapotrzebowania na roboty ciesielskie, dekarskie, blacharskie i glazurnicze.

Część bardziej zasobnych w pieniądze Polaków zaczęła gustować w tedy w kiczu budowlanym – czyli domkach w kształcie dworków z nieodłącznymi tralkami przy poręczach. Jednak na przełomie tysiącleci to się wyraźnie u nas zmieniło – zaczęło się zapotrzebowanie na kowalstwo artystyczne, profesjonalną ciesielkę i ambitne projekty architektoniczne.

Natomiast rozwój turystyki wiejskiej spowodował większe zainteresowanie regionalnymi wyrobami, zwłaszcza pamiątkami. Toteż, w kategorii rzemiosła, do łask wróciło pamiątkarstwo i to na dużą skalę.

Dlatego wśród korzystających z programów propagujących samozatrudnienie, znalazła się niemała grupa rzemieślników nawiązujących do lokalnej tradycji. Są i tacy, którzy zaryzykowali finansowanie firmy w serwisach online udzielających pożyczek.

Wiele wskazuje na to, że rzemiosło w Polsce nie tylko się odrodziło, ale ma przed sobą przyszłość. Zwłaszcza wyroby nawiązujące do regionalnych korzeni.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments