rosja skąd nazwa

Baza wiedzy

temat wybrany: rosja skąd nazwa

Rosja – skąd nazwa?

Rosja to kraj, który kojarzy się przede wszystkim z zimnem, wódką i bałaganem na ulicach. Jednak niewiele osób zastanawia się, skąd właściwie pochodzi nazwa tego państwa. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Nazwa Rosja wywodzi się z staroruskiego słowa „Rus” oznaczającego lud. W średniowieczu na terenie dzisiejszej Rosji istniało wiele państw i plemion, które nazywały się Rusią. W XIII wieku zjednoczyły się one pod władzą księcia Aleksandra Newskiego, tworząc Wielkie Księstwo Moskiewskie. Nazwa „Rosja” zaczęła się pojawiać w Europie w XV wieku.

Warto też zaznaczyć, że w języku rosyjskim państwo to nazywa się „??????” (Rossija), a nie „????” (Rus), co jest częstym błędem wśród osób zaczynających naukę tego języka.

Ciekawostką jest również to, że w języku angielskim nazwa Rosja (Russia) wywodzi się od nazwy państwa Kijowskiej Rusi, które istniało w XI-XIII wieku na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Podsumowując, nazwa Rosja pochodzi od staroruskiego słowa „Rus” i odnosi się do ludu zamieszkującego te tereny. Jest to nazwa stosowana od średniowiecza, a jej pojawienie się w Europie datuje się na XV wiek.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments