rosja jakie narody

Baza wiedzy

temat wybrany: rosja jakie narody

Rosja to ogromny kraj, który zamieszkują różnorodne narody. Według spisu ludności z 2010 roku, w Rosji żyje ponad 190 narodów. Wśród nich najliczniejsze to Rosjanie, którzy stanowią około 80% populacji, lecz nie brak także mniejszości narodowych.

W Rosji mieszka wiele narodów związanych z Azją, takich jak Tatarzy, Czuwasze, Baszkirzy czy Jakuci. Wysoka liczba ludności azjatyckiej w kraju wynika z geografii – Rosja zajmuje znaczne obszary na wschodzie, graniczące z Chinami, Mongolią czy Kazachstanem.

W kraju znajdziemy także liczne mniejszości europejskie, takie jak Ukraińcy, Białorusini, Polacy, Litwini czy Łotysze. W szczególności Polacy stanowią jedną z większych grup narodowych w Rosji, zwłaszcza w okolicach Kaliningradu.

Oprócz tego w Rosji żyją także mniejsze grupy narodowe, takie jak Czeczeni, Ingusze, Osetyjczycy, Marijczycy, Mordwini, Udmurci czy Czukcze. Wszystkie te narody posiadają swoją kulturę, tradycje, własny język i obyczaje.

W Rosji panuje tolerancja wobec mniejszości narodowych, a jej konstytucja gwarantuje równość wobec prawa dla wszystkich obywateli, niezależnie od narodowości czy pochodzenia etnicznego. W kraju istnieją także organizacje reprezentujące mniejszości narodowe, które dbają o zachowanie ich kultury i języka.

Podsumowując, Rosja to kraj wielokulturowy, zamieszkany przez różnorodne narody. Każdy z nich posiada swoją odrębną tożsamość narodową, co sprawia, że Rosja jest tak interesującym i zróżnicowanym krajem.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments