rosja jaki kalendarz

Baza wiedzy

temat wybrany: rosja jaki kalendarz

Rosja jaki kalendarz?

Rosja jest jednym z nielicznych krajów na świecie, które stosują inny kalendarz niż kalendarz gregoriański, obowiązujący w większości państw. Rosyjski kalendarz nosi nazwę kalendarz juliański i był stosowany w Rosji do 1918 roku. Obecnie używa się go jedynie w prawosławnej cerkwi i niektórych krajach, takich jak Białoruś czy Ukraina.

Kalendarz juliański został wprowadzony w roku 45 p.n.e. przez Juliusza Cezara i był używany w Europie do końca XVI wieku. W Rosji został przyjęty w 1700 roku przez cara Piotra I. Rok w kalendarzu juliańskim liczy 365 dni i 6 godzin, co powoduje, że rok przestępny dodaje się co cztery lata, jednak jest on zawsze o jeden dzień dłuższy niż w kalendarzu gregoriańskim. Dlatego też różnica między oboma kalendarzami wynosi obecnie 13 dni.

Choć w Rosji obowiązuje kalendarz gregoriański, to niektóre święta nadal obchodzone są według kalendarza juliańskiego. Najważniejsze z nich to Boże Narodzenie (7 stycznia) oraz Wielkanoc (dzień ruchomy).

Podsumowując, kalendarz juliański jest ważnym elementem historii Rosji i do dziś jest stosowany w niektórych sytuacjach. Znajomość różnic między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim może być przydatna dla osób, które zajmują się historią, kulturą oraz religią Rosji.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments