rosja ile stref czasowych

Baza wiedzy

temat wybrany: rosja ile stref czasowych

Rosja – ile stref czasowych?

Rosja to kraj o ogromnym obszarze, zajmujący aż 1/8 powierzchni całego globu. To właśnie stąd bierze się konieczność zastosowania różnych stref czasowych, w zależności od położenia geograficznego danego regionu. Ale ile dokładnie stref czasowych obowiązuje w Rosji?

Obecnie Rosja stosuje aż 11 stref czasowych. Oznacza to, że w różnych rejonach kraju czas może się różnić nawet o 11 godzin. Najbardziej na zachodzie kraju, w Kaliningradzie, czas odpowiada czasowi środkowoeuropejskiemu (CET), czyli GMT+1. W Moskwie, które znajduje się w środkowej części Rosji, czas jest przesunięty o dwie godziny w stosunku do CET (GMT+3). W dalszych rejonach kraju, np. na wschodzie w Jakucku, różnica czasowa wynosi już 9 godzin.

Warto pamiętać, że w Rosji obowiązuje również czas letni. W tym okresie czas jest przestawiany o godzinę do przodu, co pozwala na lepsze wykorzystanie dnia i dłuższe światło dziennie. W 2021 roku czas letni obowiązuje od 28 marca do 31 października.

Podsumowując, Rosja stosuje aż 11 stref czasowych, co wynika z ogromnego obszaru kraju. Najbardziej na zachodzie czas odpowiada czasowi środkowoeuropejskiemu, a na wschodzie różnica czasowa wynosi już 9 godzin. Warto pamiętać także o czasie letnim, który obowiązuje w Rosji od 28 marca do 31 października.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments