rosja ile km2

Baza wiedzy

Spis Treści

temat wybrany: rosja ile km2

Rosja – ile ma kilometrów kwadratowych?

Rosja to największe państwo na świecie pod względem powierzchni. Zajmuje ona obszar 17 098 242 km?. Jest to ponad 11% powierzchni lądowej całej planety!

Rosja graniczy z wieloma krajami, m.in. z Chinami, Mongolią, Kazachstanem, Finlandią, Norwegią, Estonią, Łotwą, Litwą, Białorusią i Ukrainą. Jej granice lądowe mają łączną długość ponad 60 000 km.

Rosja posiada bardzo zróżnicowany krajobraz. Na jej obszarze znajdują się m.in. lasy, tajga, stepy, tundry oraz góry (m.in. Kaukaz, Ural, Syberia). W Rosji znajduje się też wiele rzek i jezior, m.in. największy na świecie zbiornik słodkowodny – Jezioro Bajkał.

Posiadanie takiej ogromnej powierzchni z pewnością wpływa na wiele aspektów życia w Rosji – od geografii, poprzez kulturę, aż po gospodarkę. Rosja jest jednym z największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. W kraju znajduje się wiele kopalń i zakładów przemysłowych.

Podsumowując, Rosja zajmuje ogromny obszar na mapie świata i odgrywa ważną rolę w wielu dziedzinach życia. Znając te informacje, łatwiej zrozumieć, dlaczego Rosja jest tak interesującym i ważnym krajem na świecie.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments