rosja co oznacza litera z

Baza wiedzy

temat wybrany: rosja co oznacza litera z

Rosja – co oznacza litera „Z” na jej tablicach rejestracyjnych?

Często, podróżując po Rosji, można zauważyć literę „Z” na tablicach rejestracyjnych pojazdów. Co oznacza ta litera?

Otóż, litera „Z” to skrót od słowa „Zagraničnyj”, które w języku rosyjskim oznacza „zagraniczny”. Oznacza to, że pojazd z taką tablicą jest zarejestrowany poza granicami Rosji.

Warto zaznaczyć, że po 2016 roku litera „Z” została zastąpiona literą „I”, która również oznacza „zagraniczny”. Zmiana ta była spowodowana reformą rosyjskiego systemu rejestracji pojazdów.

Dlaczego takie oznaczenie jest konieczne? Otóż, każdy pojazd musi być zarejestrowany w kraju, w którym jest używany. Dzięki oznaczeniu literą „Z” lub „I”, władze Rosji są w stanie łatwiej kontrolować, które pojazdy pochodzą z zagranicy i czy mają ważne ubezpieczenie oraz przegląd techniczny.

Warto również wiedzieć, że w Rosji obowiązuje system zmiennych numerów rejestracyjnych. Oznacza to, że przy sprzedaży samochodu, numer rejestracyjny zostaje zwrócony do organu rejestracyjnego, który przypisuje go do innego pojazdu. Nowy właściciel otrzymuje wówczas nowy numer rejestracyjny.

Podsumowując, litera „Z” lub „I” na tablicach rejestracyjnych pojazdów w Rosji oznacza, że dany pojazd jest zarejestrowany za granicą. Dzięki temu systemowi władze Rosji mogą kontrolować, które pojazdy poruszają się na jej terenie i czy spełniają wymagane przepisy.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments