Z racji żywnościowych korzystają przede wszystkim żołnierze, ale i miłośnicy survivalu czy preppersi. Coraz częściej jednak wybierają je osoby prywatne, cywile, którzy chcą być przygotowani na sytuacje kryzysowe, np. czas konfliktów zbrojnych. Te same racje żywnościowe są idealne podczas dalekich wypraw w dzikie i nieodkryte rejony, a nawet podczas biwakowania.
Jak jednak właściwie wybrać racje żywnościowe? Co jest dostępne na rynku? Kiedy postawić na konkretne produkty? O tym w niniejszym artykule.
Spis Treści
Racje żywnościowe całodzienne oraz racje wojskowe MRE
Wśród tradycyjnych racji żywnościowych znajdujemy dwa główne rodzaje:
– racje żywnościowe całodzienne – charakteryzują się one zestawem produktów spożywczych, które przeznaczone są do spożywania przez cały dzień. Uwzględniają one zapotrzebowanie kaloryczne na całą dobę dla jednej osoby dorosłej;
– racje wojskowe MRE, czyli Meal Ready to Eat to pojedyncze dania, które można dobrać wedle własnych upodobań. Mogą to być zarówno posiłki obiadowe, odpowiadające produktom spożywanym zwykle na śniadanie, ale i posiłki przyjmujące formę przekąsek. Różnego typu racje żywnościowe można znaleźć na stronie https://karaluch.com.pl/.
Które z nich lepiej wybrać? To zależy. Racje przeznaczone na cały dzień zajmują więcej miejsca w plecaku czy torbie, bo to kompletne zestawy z posiłkami przeznaczonymi na cały dzień, a także z niezbędnymi do ich przygotowania czy spożycia narzędziami. Atutem jest jednak uwzględnienie kaloryczności dorosłego człowieka.
MRE to mniejsze porcje wojskowe, pojedyncze dania, których wybór jest niemały, dlatego każdy może wybrać to, co najbardziej lubi i co mu odpowiada, ale samodzielne komponowanie posiłków na cały dzień, z tych pojedynczych porcji, oznacza konieczność liczenia kalorii, dopasowania pod względem makroskładników i zapotrzebowania energetycznego.
W jakich sytuacjach przydają się racje żywnościowe?
Racje żywnościowe przydają się podczas wypraw survivalowych i biwakowania w odludnych miejscach. Mogą być rozwiązaniem na czas górskich przygód, ale i wtedy, gdy zależy nam na tym, aby nie musieć przygotowywać skomplikowanych posiłków na łonie natury.
Możemy w nie zainwestować również po to, aby przygotować własny plecak ucieczkowy. Co więcej, skorzystamy z nich podczas sytuacji kryzysowych, np. awarii elektryczności, braku możliwości dokonania zakupów czy niemożności opuszczenia miejsca zamieszkania. Racje żywnościowe sprawdzą się zatem jako długoterminowe zapasy żywności.
Jak dobierać racje żywnościowe?
Uwzględnijmy nie tylko swoje upodobania żywieniowe, ale i długoterminowość, sposób przygotowania oraz szczelne zapakowanie wybranych racji. Co kilka miesięcy sprawdzajmy, czy za chwilę nie mija ich termin przydatności do spożycia, a w razie konieczności wymieńmy je na nowe. Stawiajmy również na te, które nie sprawiają problemów w przygotowaniu, a co najważniejsze, są w stanie dostarczyć nam energii i niezbędnych składników odżywczych – węglowodanów, tłuszczów i białek.
Być może plecak ucieczkowy, w którym je umieścimy, nigdy nam się nie przyda, ale będąc przygotowanymi na różne sytuacje, będziemy spać spokojniej.