Pierścień uszczelniający czyli simmering w akcji. Do czego służą simmeringi?

Pierścień uszczelniający czyli simmering w akcji. Do czego służą simmeringi?

Polecane i promocje

Uszczelki to najważniejszy element każdego urządzenia przemysłowego. Gwarantują one prawidłową i niezawodną pracę maszyn, chroniąc je przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Wykorzystując najlepsze dostępne im materiały, producenci dbają o to, aby ich uszczelnienia simmeringowe charakteryzowały się wszystkimi cechami niezbędnymi do dobrego działania. Wszystkie elementy wykorzystywane do produkcji tych uszczelek są dokładnie sprawdzane i montowane w sprzyjających warunkach przez doświadczonych pracowników. Produktem końcowym jest wysokiej jakości uszczelka, która zapewni bezpieczną pracę sprzętu, na którym została umieszczona. Jest łatwe w montażu, niezawodne i łatwe w serwisowaniu, zapewniając długotrwałą szczelność i przepustowość całego urządzenia procesowego.

Simmering – czym charakteryzuje się pierścień uszczelniający? 

Simmering to rodzaj pierścienia uszczelniającego powszechnie stosowanego w maszynach i urządzeniach. Są one wkładane między obracające się części, aby utrzymać smar i zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do maszyny lub urządzenia.

Pierścień simmeringowy składa się z wargi uszczelniającej wału i zewnętrznej części cylindrycznej. Pierścienie simmeringowe dzielą się na simmeringi typu A i AO. Te pierwsze to simmeringi z jedną wargą, natomiast pierścień oznaczony jako AO będzie posiadał dodatkową wargę przeciwpyłową. Informacje są bardzo istotne jeśli chodzi o odpowiedni dobór uszczelnienia, zgodnie z potrzebami danej maszyny. 

Simmering, który jest elementem w szerokim wachlarzu urządzeń, nie wydaje się być szczególnie skomplikowanym mechanizmem. Jest to metalowy pierścień, który jest umieszczony przy innych częściach oraz gumowa uszczelka, która przylega do powierzchni obracającego się wału. Gdy wał wykonuje obroty, olej smarujący, którym jest pokryty, nie wydostaje się na zewnątrz. Jest on zatrzymywany przez elastyczną wargę. Wargi zatrzymują również olej, gdy wał się nie obraca.

Uszczelka przypominająca wargę utrzymuje olej w i z jego miejsca na wale. Upewnia się, że pozostaje na miejscu tak długo, jak to konieczne i jak tylko może się stamtąd wydostać, nie ma możliwości zatrzymania go. Uszczelka działa z lub bez smarowania w zależności od tego, jak gruba lub cienka jest.

Pierścień uszczelniający czyli simmering w akcji. Do czego służą simmeringi?

Simmering w praktyce

Właściwa grubość tego rodzaju uszczelnienia jest faktycznie określona przez równowagę między siłami – siła hydrodynamiczna i siła promieniowa. Jeśli chodzi o siłę promieniową, to im jest ona wyższa, tym szybciej uszczelnienie ulegnie uszkodzeniu.

Poza faktycznym obracaniem się wału, simmering odpowiada za utrzymanie właściwego kontaktu pomiędzy uszczelnieniem a wałem. Działanie simmeringu to proces dwuetapowy. Najpierw następuje dociskanie gumy uszczelniającej do powierzchni wału. Kiedy to następuje, na tej powierzchni rozprowadzany jest film olejowy. Pozwala to na płynne przesuwanie się tych powierzchni względem siebie bez żadnych nieszczelności. Ruch okrężny wału utrzymuje następnie ten olej na miejscu.

Prawidłowo działający simmering musi spełniać dwa wymagania: Jednym z nich jest to, że musi cały czas utrzymywać kontakt ze wszystkimi częściami pierścienia uszczelniającego. Oznacza to, że warga na jego spodzie musi być na tyle elastyczna, aby podążać za wszelkimi zmianami kształtu, jakie zachodzą podczas pracy. Musi być wystarczająco szczelna, aby utrzymać dobre uszczelnienie, gdy nie jest używana, ale nie tak szczelna, aby uniemożliwić swobodny ruch, gdy nadejdzie czas, aby zacząć się obracać.

Pierścień uszczelniający czyli simmering w akcji. Do czego służą simmeringi?

Drugim wymogiem jest to, że musi zapewnić wystarczające smarowanie, ale nie za dużo. Równowaga między siłami hydrodynamicznymi a siłami promieniowymi określa, ile oleju należy użyć. Jeśli użyje się zbyt dużo oleju, wówczas będzie on gromadził się na innych częściach maszyny i zmniejszy wydajność lub spowoduje opóźnienia w działaniu. Jeśli użyjemy zbyt mało oleju, zwiększy się tarcie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments