Sama konstrukcja budynku zwykle nie chroni wystarczająco przed zimnem. Bardzo często konieczne jest wykonanie dodatkowych robót ociepleniowych. Przeprowadzenie ich w zły sposób grozi nie tylko niedogrzaniem budynku i utratą ciepła, ale też późniejszymi problemami z elewacją. Podstawową rzeczą przed przystąpieniem do ocieplania jest wybór odpowiedniego materiału. Jednym z ekologicznych i wydajnych rozwiązań jest pianka pur, czyli piana poliuretanowa.
Spis Treści
Izolacja termiczna domu
Ograniczenie wydatków na ogrzewanie oraz odpowiednia temperatura w pomieszczeniach, to dwa najważniejsze powody, dla których ociepla się budynki. Komfort użytkowania domu, to nie tylko funkcjonalny układ pomieszczeń, ale też ciepłe wnętrza.
Do najczęściej wybieranych materiałów ociepleniowych należą:
- wełna celulozowa
- wełna mineralna
- styropian
- piana poliuretanowa
- płyty PIR
- aerożel
Tradycyjnie stosowanymi w budownictwie surowcami są styropian i wełna mineralna. Nowoczesne metody termoizolacyjne dostarczają nowych rozwiązań, pod postacią płyt poliuretanowych oraz pianki PUR. Charakteryzują się wysoką zdolnością przepływu ciepła i są bardziej wytrzymałą alternatywą dla popularnego styropianu lub wełny mineralnej.
Zalety ocieplania pianą poliuretanowa
Piana poliuretanowa jest bardzo trwałym materiałem, który dopasowuje się do dowolnej powierzchni, a jego aplikacja nie jest skomplikowana.
Jakie są główne zalety ocieplenia budynku pianą poliuretanową?
- ze względu na użycie metody natryskowej do ocieplania, stosując piankę PUR minimalizujemy ryzyko mostków termicznych
- piana dociera do trudno dostępnych miejsc np. na poddaszu
- nie wymaga użycia stelaży (tak jak w przypadku wełny mineralnej)
- szczelnie wypełnia szczeliny
- odporna na działanie wilgoci
- jest ekologicznym rozwiązaniem – nie szkodzi ludziom ani środowisku
Ocieplanie pianką PUR to bardzo dobry wybór w dłuższej perspektywie, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Dodatkową zaletą pianki jest jej lekkość oraz zdolność do współpracowania z budynkiem. Niewielka waga substancji termoizolacyjnej nie obciąża konstrukcji budynku, a jednocześnie skutecznie wygłusza i wycisza odgłosy z zewnątrz.
Piana poliuretanowa zatrzymuje kurz i drobnoustroje, dlatego jest polecana dla alergików. Nie wydziela również zapachów i nie sprzyja powstawaniu grzybów. Przyjazny, ekologiczny materiał sprawdzi się u osób cierpiących na choroby układu oddechowego lub szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenia.
Wady docieplania pianką PUR
Podstawową wadą piany poliuretanowej jest jej cena. Bardziej ekonomiczne jest zastosowanie wełny mineralnej lub wełny celulozowej, ale te materiały charakteryzują się gorszą hydroizolacją. W perspektywie czasu oraz mając na uwadze zdrowe i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, lepszym wyborem jest pianka PUR. Wybierając pianę do ocieplenia budynku warto pamiętać, że jest ona łatwopalna, dlatego należy wybrać dobrej jakości materiał samowygaszający.
Kolejną wadą może być złe wykonanie ocieplenia, w wyniku którego pianka traci swoje właściwości, dlatego tak ważne jest powierzenie wykonania usługi profesjonalnej firmie, specjalizującej się w ocieplaniu budynków pianą poliuretanową.
Artykuł opracowany z pomocą http://ociepleniapianapur.com.pl/