Niech przemówią tekstylia. O zastosowaniu tkanin w mieszkaniu

Niech przemówią tekstylia. O zastosowaniu tkanin w mieszkaniu

Polecane i promocje

O mieszkaniu bez tekstyliów można by powiedzieć, że to dom bez duszy. Choć wiele stylów w dekorowaniu pomieszczeń, szczególnie tych minimalistycznych, rezygnuje z materiałów, to z pewnością najdzie się, choć jedno takie miejsce, gdzie króluje tkanina. Czasem okazuje się, że to, co miało być tylko dodatkiem, staje się głównym aktorem spektaklu wnętrzarskiego. Zobacz, gdzie w mieszkaniu przyda się tapicer, a gdzie wystarczą podstawowe triki dekoratorskie.

Bitwa na sto poduszek

Kto z nas nie kojarzy katalogu mebli z łóżkiem, na którym położono jakby od niechcenia niewiarygodną ilość poduszek? Z pewnością nieliczni. Większość z nas zastanawiała się wówczas, po co komuś tyle dobra do dekoracji, skoro faktycznie z niego nie korzysta. Przecież to niepraktyczne–myśleliśmy. Nic bardziej mylnego. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że z poduszek się korzysta, wybór wzorów i kształtów jest ogromny, a zastosowanie naprawdę wszechstronne. Jest jedna stara i sprawdzona zasada w dekoracji wnętrz, która mówi, że jeśli nie chcesz wydawać fortuny na remont danego pomieszczenia, zainwestuj tylko w zmianę poduszek. Szorstkie, miękkie, kudłate, z frędzlami, gładkie, wałki, jaśki, okrągłe. To tylko początek wyliczanki wariantów. Jeśli dodamy do tego ozdobne i funkcjonalne poduszki na krzesła, ławeczki, czy w formie siedziska kładzione bezpośrednio na podłodze, to liczba opcji lawinowo wzrasta. Zanim się zorientujesz w ofercie, w twoim domu już zdąży zagościć paleta różnokolorowych jaśków na kanapie w salonie, a realizacja potrzeby nabycia dekoracyjnych poduch do sypialni stanie się priorytetem.

Jak sobie pościelesz…

Piękne tkaniny to nie zawsze to, co widoczne dla oczu gości. Równie ważnym elementem wyposażenia mieszkania jest pościel, która zazwyczaj znajduje się na końcu listy zakupowej podczas urządzania nowego mieszkania. Komfort snu zależy od materiałów, którymi się otulamy. Czysta i przyjemna bawełna, przytulna flanela, ale i elegancka satyna, czy szlachetny jedwab potrafią zamienić rutynową drzemkę w wytworny rytuał spania. Uprane, wykrochmalone, pachnące tak, że nie możesz doczekać się wieczoru. Odpowiednio traktowana, posłuży na lata. Zwieńczeniem dzieła sypialnianego będzie zaścielenie łóżka kapą, czy narzutą, które zamieni pomieszczenie w wytworny buduar. To równie istotny element dekoracji, który zadecyduje o dziennym charakterze tego prywatnego pomieszczenia. Dekoracyjne poduszki, rozrzucone w kontrolowanym nieładzie, czy wielowarstwowe ułożenie okrycia nadadzą wnętrzu oryginalności.

Odlotowy dywan

Jeszcze do niedawna zarezerwowane tylko dla przestarzałych nieremontowanych mieszkań, wpisane na czarną listę alergizujących i archaicznych artykułów dekoracyjnych, dziś wracają do łask. W milionach wzorów, kształtów i kolorów, stanowią nie tylko praktyczny element wyposażenia, lecz przede wszystkim dopełniają stylizacji danego pomieszczenia. Funkcja izolacyjna dla wnętrza, ochronna dla podłogi, tłumienia dźwięków, czasem odgrywająca rolę maty do ćwiczeń dla dzieci. Wachlarz zastosowań nie ma końca, podobnie jak wygląd i rodzaj materiału, z którego wykonane jest runo. Do wyboru mamy wełniane, jedwabne, z wiskozy, jutowe, sizalowe, a nawet skórzane, czy z tworzyw sztucznych. To ty decydujesz, czy pasuje ci ludowe rękodzieło, ekskluzywna perełka, czy tkany maszynowo wyścig ciężarówek.

Wypad do dowolnego sklepu z tekstyliami uzmysłowi ci, że wybór materiałów do mieszkania to nie tylko zakup kilku pierwszych z brzegu poduszek, ale spójna i przemyślana strategia, której lepiej nie zostawiać laikowi.

Autor: Atom Deweloper właściciel inwestycji Osiedle Grafitowe w Siechnicach
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments