Najczęstsze choroby skóry, z którymi zmagają się Polacy

Najczęstsze choroby skóry, z którymi zmagają się Polacy

Aktulności

Skóra jest naszym największym organem. Jest ona widoczna dla wszystkich, dlatego zależy nam na tym, aby prezentowała się jak najlepiej. Niestety, nie każdy z nas może poszczycić się bezproblemową skórą ciała jak i twarzy. Bardzo często naszą na niekorzystny wpływ naszej skóry wpływają różnego rodzaju dermatozy. Szczególnie niekomfortowo czujemy się, gdy choroba dotyka skóry naszej twarzy.

Trądzik pospolity – problem zarówno nastolatków jak i dorosłych.

Choroba zwana trądzikiem pospolitym jest kojarzona przede wszystkim z wiekiem nastoletnim. Za jedną z przyczyn jej powstawania uznaje się charakterystyczną dla młodego wieku burzę hormonów. W większości przypadków zmiany trądzikowe nie są mocno nasilone i mogą być leczone domowymi sposobami. Czasami jednak konieczne jest specjalistyczne leczenie dermatologiczne. Przeważnie jednak stany zapalne i przebarwienia znikają równie szybko jak się pojawiły. Niestety, czasem zdarza się i tak, że trądzik nie mija nam wraz z wiekiem. Nierzadko również pojawia się on dopiero w wieku dorosłym. Choroba może mieć różne stadia nasilenia. W niewielkim lub średnio zaawansowanym stadium, trądzik z powodzeniem można leczyć maściami dermatologicznymi, a także dermokosmetykami. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może okazać się terapia antybiotykami. Nierzadko trzeba również pomyśleć o doustnej terapii preparatami zawierającymi pochodną witaminy A.

Trądzik różowaty – problem skóry naczynkowej.

Trądzik pospolity to nie jedyna dermatoza, która dotyka skóry naszej twarzy. U osób w wieku dojrzałym, zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy bardzo często pojawia się trądzik różowaty. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki, dlatego zdarza się, że z trądzikiem różowatym walczą również osoby młode. U kobiet choroba ta pojawia się częściej, ale to u mężczyzn ma ostrzejszy przebieg. Wyróżnić można kilka stadiów choroby. Początkowo na twarzy pojawia się rumień, który zaostrza spożywanie ostrych przypraw czy długa ekspozycja na słonce. Kiedy rumień nie znika, mówi się o tak zwanym przetrwałym rumieniu skóry. Z czasem w miejscach zaczerwienionych pojawiają się niewielkich rozmiarów krostki. Część z nich może mieć postać ropną. Krostki nierzadko swędzą albo pieką. Bardzo nieestetycznie również wyglądają. Kiedy pojawią się krostki, można mówić o trądziku grudkowo-krostkowym. Leczenie trądziku różowatego jest skomplikowane, zwłaszcza gdy borykamy się już z grudkami i krostkami. Należy również zaznaczyć, że trwałe wyleczenie nie jest możliwe. Można natomiast łagodzić przebieg choroby. Zdarzają się także remisje. Chory musi pozostawać pod stałą opieką lekarza dermatologa i przestrzegać jego wskazówek. W terapii tej dermatozy zastosowanie znajdują antybiotyki stosowane zewnętrznie oraz wewnętrznie. Nie ulega wątpliwości, że dobrze byłoby również ograniczyć używki. Alkohol oraz nikotyna zaostrzają bowiem przebieg choroby. Pamiętajmy również o unikaniu nadmiernej ekspozycji na słońce. Warto zadbać także o komfort psychiczny, bo rumień może nasilać się podczas stresujących sytuacji.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments