Niektórzy z nas zastanawiają się nad tym „Na czym polega teoria żeglowania?” i przynajmniej dla części wydaje się to dość proste. Mowa tu dokładnie o tym, że wystarczy ustawić żagiel tak, by powietrze go wypełniło i najzwyczajniej w świecie płynąć do przodu, ale tak się nie da. Trzeba jeszcze rozumieć wiele innych zagadnień, czyli choćby to które elementy olinowania zużywają się wyjątkowo szybko.
Spis Treści
Drobiazgi
Wiadomo też i o tym, że w żaglówkach znajduje się wiele bloczków różnego typu. Bloczki te, rzecz jasna się zużywają i co równie istotne pełnią one ważną funkcję. Dlatego też trzeba je regularnie wymieniać na nowe, a ludzie żeglujący po sporych akwenach mają pewien zapas tych istotnych części i to głównie ze względu na to, że często muszą dokonywać tych doraźnych napraw w miejscach przypadkowych, czyli na wodzie i to wiele kilometrów od najbliższej przystani.
Taka naprawa w niezbyt odpowiednim miejscu rzecz jasna często jest koniecznością, bo inaczej dana żaglówka nie popłynie dalej. Natomiast właściciel danej łodzi musi się nauczyć tego, że z pewnymi naprawami nie może poczekać, czyli jeśli wydarzy się coś dość nieciekawego, to na jeziorze może on zwinąć żagiel i za pomocą typowego wiosła dopłynąć do brzegu, ale na morzu ta sztuczka się mu raczej nie uda.
Żagle
Nie od dziś pewne jest to, że żaglówki mają żagle, a żagiel to nie tylko kawałek materiału łapiący wiatr, to raczej nieco inne urządzenie mechaniczne.
Mowa tu dokładnie o tym, że typowy żagiel można raczej przyrównać do skrzydła samolotu i dlatego żaglówki mogą wykonywać nawet te ciasne zwroty w zatoczkach, choć tracą też wtedy prędkość i dlatego wielu żeglujących preferuje te mniej ciasne zwroty, po to, by po wyjściu z zakrętu mieć tę większą prędkość, a prędkość ma kluczowe znaczenie i to szczególnie w przypadku śmiałków, którzy chcą żeglować w sportowym znaczeniu tego słowa.
W tego typu żeglowaniu liczy się rzecz jasna pokonywanie tras i to w ten przemyślany sposób. Nie każdy w porę opanuje tę umiejętność i to nawet w przypadku tej niewielkiej żaglówki. Na takowej może i jest łatwiej, bo jest mniej części, ale wszystko zależy od tej jednej osoby żeglującej i w tym rzecz jasna tkwi problem, bo nie każdy uczy się szybko na własną rękę.
Duże żaglówki
Niektórzy twierdzą, że łatwiej się uczy teorii żeglowania na tej dużej żaglówce i to z kolegami, którzy mają znaczne doświadczenie. Mowa tu dokładnie o tym, że stale przy nas jest ktoś, kto nas poucza i to w taki dość rzeczowy sposób. Taka osoba może i czasami zrobi nam awanturę, ale właśnie z kimś takim uczy się żeglowania najlepiej, bo ktoś, kto naucza, w radykalny sposób nie powstrzyma się przed gniewną uwagą, wtedy gdy popełniamy ten niezwykle ważny błąd.
Taki nauczyciel teorii i praktyki to skarb, bo często ukazuje nam w praktyce, co robimy nie tak i wiele nam mówi o tym najlepszym ubraniu do żeglowania. Tego typu rad nie podaruje nam każdy i co równie istotne nie każdy może mieć nauczyciela, który na większej żaglówce nauczy żeglowania i to od podstaw aż po te nieksiążkowe umiejętności.
Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl |