Literatura piękna - dla każdego czytelnika!

Literatura piękna – dla każdego czytelnika!

Polecane i promocje

Do literatury pięknej możemy zaliczyć wszystkie pozycje, w których nacisk kładziony jest na kunsztowny i wyszukany styl wypowiedzi, co stanowi przeciwieństwo np. czysto informacyjnego, dziennikarskiego sposobu opowiadania rzeczywistości jaki ma zastosowanie w prasie. Literatura piękna znana jest od czasów starożytnych, a jej celem od wieków było dostarczanie emocji i rozrywki. Sensu stricte nie pełniła ona funkcji praktycznej, co jest obecne do dziś.

Literatura piękna polska

Od wieków polska literatura piękna zachwyca unikalnym stylem wypowiedzi i pobudza wyobraźnię czytelników. Z biegiem lat zmienił się jednak zakres jej tematów, ponieważ obecnie są to już nie tylko opowieści miłosne, przygody itp., ale też wydarzenia, które bazują na pograniczu reportażu i nawiązują do autentycznych postaci, miejsc i sytuacji.
Cechą, która wyróżnia polską literaturę piękną jest opieranie się często na wysublimowanych i barwnych opisach bohaterów, miejsc i wydarzeń oraz stosowanie wyszukanych porównań i metafor. Idealnym przykładem jest powieść, która na stałe wpisała się do kanonu rodzimej literatury pięknej – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Książkę tę cechują misterne opisy przyrody wraz z detalami oraz bogactwo językowe, które powoduje, że mimo upływu czasu nadal wiele osób chętnie do niej wraca.

Literatura piękna obca

To pozycje znane na całym świecie wraz z najbardziej cenionymi nazwiskami autorów. Po takie lektury warto sięgać, ponieważ dostarczają nie tylko wrażeń estetycznych, ale skłaniają też do refleksji nad opisywanymi zagadnieniami i do zastanowienia się nad moralnym aspektem działań człowieka. Idealnym przykładem jest tu pozycja, która od lat cieszy się popularnością również w Polsce – „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa, czyli książka, która pozwala oceniać rolę dobra i zła na świecie, a jednocześnie jedno z największych dzieł rosyjskiej literatury. Taka pozycja jest idealna nie tylko jako własna lektura, ale również wówczas kiedy szukamy idealnego prezentu dla bliskiej osoby. Książki zawsze są cenionymi podarunkami i nigdy nie wychodzą z mody. Warto opatrzyć je osobistą dedykacją, by nawet po latach książka przypominała o darczyńcy i przywoływała miłe wspomnienia i uśmiech na twarzy.

Nowe i używane książki wliczane do kanonu literatury pięknej polskiej jak i zagranicznej można kupić w dobrych sklepach, w tym również w internetowych księgarniach takich jak Tezeusz. Warto sprawdzić tam nowości z polskiego i zagranicznego rynku oraz kultowe pozycje, które na stałe wpisały się w poczet literatury pięknej.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments