lew tołstoj kiedy zmarł

Baza wiedzy

temat wybrany: lew tołstoj kiedy zmarł

Lew Tołstoj – daty życia i śmierci

Lew Tołstoj był jednym z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich, znany przede wszystkim dzięki swoim monumentalnym dziełom, takim jak „Wojna i pokój” czy „Anna Karenina”. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na literaturę światową, a jego idee społeczne i filozoficzne inspirowały wiele pokoleń.

Lew Tołstoj urodził się 9 września 1828 roku w rodzinie arystokratycznej w Jasnej Polanie, na terenie dzisiejszej Rosji. Już od młodości wykazywał zainteresowanie literaturą i filozofią, co później zaowocowało jego licznymi dziełami. Tołstoj ożenił się z Sofią Andreevną Behrs w 1862 roku i miał z nią 13 dzieci.

Lew Tołstoj zmarł 20 listopada 1910 roku na stacji kolejowej Astapowo, niedaleko swojego majątku w Jasnej Polanie. Przyczyną śmierci był zawał serca, który nastąpił podczas pościgu za uciekającym z domu młodzieńcem, którego zaczął uczyć czytania i pisania. Tołstoj był wówczas już na emeryturze i poświęcał się głównie pisaniu oraz działalności społecznej.

Lew Tołstoj pozostawił po sobie olbrzymie dziedzictwo literackie i intelektualne, które nadal inspiruje i fascynuje kolejne pokolenia. Jego dzieła są wciąż popularne na całym świecie, a jego myśli i idee na temat wolności, równości i miłości do bliźniego wciąż są aktualne i potrzebne w dzisiejszym świecie.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments