Laryngolog to lekarz z dziedziny medycyny nazywanej laryngologia (a dokładniej otorynolaryngologia), która zajmuje się schorzeniami uszu, nosa, zatok, gardła oraz krtani. Laryngolog jest więc specjalistą, który diagnozuje, wykonuje zabiegi oraz przepisuje leczenie farmakologiczne w obrębie głowy oraz szyi. Jakie są wskazania do wizyty u laryngologa? Jak wygląda badanie oraz jak przebiega wizyta? Dowiedz się, kiedy należy udać się do laryngologa.
Spis Treści
Czym się zajmuje laryngolog?
Laryngolog, a dokładnie otolaryngolog lub otorynolaryngolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób gardła, jamy ustnej, krtani, nosa, uszu oraz zatok przynosowych, jak i twarzoczaszki. Dodatkowo, zajmuje się zaburzeniami głosu, mowy, słuchu oraz równowagi. W zakresie kompetencji laryngologa, oprócz wspomnianego rozpoznawania oraz leczenia chorób górnych dróg oddechowych, narządów zmysłu (poza wzrokiem) i ucha jest również przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych np. zabiegi w zakresie leczenia języka czy gruczołów ślinowych. Specjalista laryngolog specjalizuje się także w chirurgii rekonstrukcyjnej i chirurgii szczękowej. Ponadto, wykonuje zabiegi endoskopowe dolnych dróg oddechowych i przełyku. Zakres kompetencji laryngologa jest więc szeroki.
Laryngolog – kiedy należy udać się na wizytę laryngologiczną?
Dolegliwości laryngologicznych nie należy nigdy bagatelizować. Znaczna część pacjentów zgłaszających się do laryngologa na szczęście posiada schorzenia, które nie zagrażają życiu. Warto jednak pamiętać, iż wczesna diagnoza może zminimalizować ból i skrócić czas leczenia. Jakie dolegliwości powinny zostać skonsultowane z laryngologiem? Do laryngologa należy zgłosić się w następujących sytuacjach:
-
krwawienie z nosa
-
chroniczny ból gardła lub zapalenie gardła
-
zaburzenia przełyku
-
długotrwała chrypka
-
bezdech oraz chrapanie
-
ból ucha, pogorszenie słuchu czy szumy uszne
-
ciężki, uporczywy katar – trudny do wyleczenia
-
zawroty głowy o charakterze przewlekłym bądź nawracające bóle głowy
-
zaburzenia równowagi
-
zaburzenie smaku i/lub węchu
-
guzy w okolicach głowy lub szyi
-
nawracające lub przewlekłe zapalenie zatok, tchawicy czy oskrzeli
-
wystąpienie dziwnej wydzieliny z uszu bądź nosa
Badanie u laryngologa – jak się przygotować?
Do wizyty w poradni laryngologicznej warto przygotować się wcześniej, gdyż pozwoli to specjaliście lepiej ocenić stan zdrowia danego pacjenta. Laryngolog doceni, gdy pacjent wyczyści uszy z woskowiny, która dość często zalega w przewodach, ponieważ utrudnia ona prawidłowe oraz wnikliwe oględziny np. błony bębenkowej. Ponadto, warto zabrać ze sobą (oprócz skierowywania) dotychczasowe wyniki badań, ewentualne karty informacyjne z hospitalizacji czy też odbytych innych konsultacji. Zaleca się osobom, które przewlekle chorują, zabrać na wizytę do laryngologa także listę przyjmowanych leków czy specyfików. Laryngolog na jej podstawie oraz innych istotnych informacji zawartych w ewentualnej dokumentacji medycznej określi leczenie czy kurację farmakologiczną, jeśli takowe okażą się potrzebne.
Jak wygląda wizyta i badanie u laryngologa?
Wizyta lekarska, również u laryngologa, budzi często u pacjentów niepokój. Istotne jest więc, aby każdy pacjent miał pełną wiedzę na temat przebiegu wizyty u laryngologa – wiedział, jak wyglądają standardowe badania oraz jakie pytania mogą zostać zadane podczas wywiadu medycznego. Wizyta u laryngologa, podobnie jak w przypadku innych specjalności, najczęściej rozpoczyna się od zebrania wywiadu lekarskiego, który dotyczy problemów zdrowotnych i dolegliwości pacjenta. Podczas wizyty lekarz laryngolog zapoznaje się także z ewentualnymi wynikami badań oraz dokumentacją medyczną przedstawioną przez pacjenta. Na podstawie zebranych informacji decyduje o przeprowadzeniu istotnych badań, które są ważne do postawienia diagnozy. Do podstawowych badań, które mogą zostać przeprowadzone w czasie wizyty przez laryngologa należą:
-
palpacyjne badanie ślinianek oraz węzłów chłonnych
-
badanie nosa tj. rynoskopia – podczas badania ocenia się między innymi przegrodę nosową, małżowinę nosową, śluzówkę jamy nosa czy wydzielinę nosową.
-
badanie laryngologiczne uszu tj. otoskopia – badanie ma na celu ocenić stan ucha zewnętrznego (pośrednio ucha środkowego i błony bębenkowej).
-
próba tzw. Valsalvy – ocena drożności trąbki słuchowej
-
diagnostyka gardła oraz krtani tj. laryngoskopia, która obejmuje także oględziny przedniej części gardła, ślinianek oraz jamy ustnej.
-
audiometria – pozwala określić kondycję słuchu u pacjenta.
-
diagnostyka USG – ma na celu między innymi ocenę węzłów chłonnych szyi, zatok przynosowych czy stanu ślinianek.
Laryngolog podczas badania korzysta ze specjalistycznych narzędzi (otoskopu, endoskopu, mikroskopu, laryngoskopu itp.), co sprawia, iż badanie jest bezbolesne. Po przeprowadzeniu określonych badań fizykalnych, laryngolog może ponadto zlecić wykonanie uzupełniających badań. Można do nich zaliczyć:
-
badania laboratoryjne
-
pobranie określonego wymazu bądź wymazów
-
RTG
-
USG
-
Rezonans magnetyczny
-
tomografię komputerową
-
biopsję
Zakres badań, jak i wdrożenie określonego leczenia podejmowane jest zawsze przez laryngologa w odniesieniu do jednostki chorobowej pacjenta – w sposób indywidualny. Warto podkreślić, iż w obecnych czasach znaczną część chorób można szybko oraz dość skutecznie wyleczyć, dlatego też, należy się jak najszybciej zgłosić na wizytę do laryngologa w sytuacji chorobowej. Przewlekłe, czy też niezdiagnozowane choroby laryngologiczne mogą stać się przyczyną poważnych i trudnych do wyleczenia problemów zdrowotnych.
Laryngolog – kiedy należy udać się na wizytę laryngologiczną?
Dolegliwości laryngologicznych nie należy nigdy bagatelizować. Znaczna część pacjentów zgłaszających się do laryngologa na szczęście posiada schorzenia, które nie zagrażają życiu, warto jednak pamiętać, iż wczesna diagnoza może zminimalizować ból i skrócić czas leczenia. Jakie dolegliwości powinny zostać skonsultowane z laryngologiem? Do laryngologa należy zgłosić się w następujących sytuacjach:
-
krwawienie z nosa
-
chroniczny ból gardła lub zapalenie gardła
-
zaburzenia przełyku
-
długotrwała chrypka
-
bezdech oraz chrapanie
-
ból ucha, pogorszenie słuchu czy szumy uszne
-
ciężki, uporczywy katar – trudny do wyleczenia
-
zawroty głowy o charakterze przewlekłym bądź nawracające bóle głowy
-
zaburzenia równowagi
-
zaburzenie smaku i/lub węchu
-
guzy w okolicach głowy lub szyi
-
nawracające lub przewlekłe zapalenie zatok, tchawicy czy oskrzeli
-
wystąpienie dziwnej wydzieliny z uszu bądź nosa
Czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie?
W Polsce z usług specjalisty laryngologa można skorzystać w ramach ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia (tzw. NFZ). Wizyta w ramach NFZ jest bezpłatna, wymaga jednak skierowania, które wystawić może lekarz rodzinny. Umówić wizytę w poradni laryngologicznej można dopiero po otrzymaniu skierowania. Dolegliwości u laryngologa można również skonsultować podczas wizyty prywatnej, która niestety jest płatna (koszt zależny jest od wielu czynników, najczęściej jednak wynosi od 100 do 150 złotych). Na wizytę prywatną u laryngologa niepotrzebne jest skierowanie, można więc skorzystać z niej w każdej chwili.
Autor artykułu Artykuł został opracowany we współpracy z firmą Riester oferującej profesjonalny sprzęt dla lekarzy. |