którzy przecinek

Baza wiedzy

temat wybrany: którzy przecinek

„Którzy” czy „których” – jak poprawnie użyć przecinka?

Poprawne zastosowanie przecinka to jedna z najważniejszych zasad poprawnej polszczyzny. Jednym z często spotykanych problemów jest poprawne użycie przecinka w przypadku zaimka „który”. W jaki sposób poprawnie użyć przecinka w zdaniu z zaimkiem „który”? Oto kilka porad:

1. Przecinek przed „który” stosujemy, gdy zaimki poprzedzające „który” występują w liczbie mnogiej. Przykład: „Na zebraniu byli przedstawiciele różnych sekcji, którzy wyrazili swoje opinie”.

2. Przecinka przed „który” nie stosujemy, gdy zaimki poprzedzające „który” występują w liczbie pojedynczej. Przykład: „Widziałem człowieka, który wyszedł z banku”.

3. Przecinek przed „który” stosujemy, gdy „który” jest zaimkiem względnym w zdaniu podrzędnym, a zdanie nadrzędne jest zdaniem twierdzącym. Przykład: „Mam sąsiada, który zawsze mi pomaga”.

4. Przecinka przed „który” nie stosujemy, gdy „który” jest zaimkiem względnym w zdaniu podrzędnym, a zdanie nadrzędne jest zdaniem pytającym. Przykład: „Nie wiem, który z nich jest winny”.

5. Przecinka przed „który” nie stosujemy, gdy poprzedzające zaimki są wyrażone rzeczownikiem lub liczebnikiem. Przykład: „Mam trzy książki, które przeczytałem”.

Pamiętajmy, że poprawne użycie przecinka w zdaniach z zaimkiem „który” jest kluczowe dla poprawnej polszczyzny. Dzięki powyższym wskazówkom będziemy mogli pisać poprawne i klarowne zdania.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments