kto rządził rosją po stalinie

Baza wiedzy

temat wybrany: kto rządził rosją po stalinie

Po śmierci Józefa Stalina w 1953 roku władzę w Związku Radzieckim przejęła grupa polityków, zwana kolektywnym kierownictwem. W skład tej grupy wchodzili: Nikita Chruszczow, Georgij Malenkow, Wiaczesław Mołotow, Łazar Kaganowicz oraz Anastas Mikojan.

Nikita Chruszczow, którego nazwisko jest najbardziej znane, objął ostatecznie władzę i został Sekretarzem Generalnym KPZR w 1956 roku. Jego rządy trwały do 1964 roku, kiedy został usunięty z urzędu na rzecz Leonida Breżniewa.

W trakcie swojego panowania Chruszczow wprowadzał reformy, które miały na celu modernizację gospodarki, a także zwiększenie swobód obywatelskich. Jednym z najważniejszych wydarzeń z jego rządów było tzw. odwilż, czyli okres łagodzenia represji politycznych i kulturowych.

Po Chruszczowie na czele ZSRR stanął Leonid Breżniew, który rządził krajem aż do swojej śmierci w 1982 roku. Podczas jego rządów miało miejsce wiele reform, w tym reforma gospodarcza, której celem było zwiększenie produktywności i poprawa jakości życia ludności.

Po śmierci Breżniewa na krótko władzę przejął Jurij Andropow, a następnie Konstantin Czernienko. Ostatecznie jednak władzę w Związku Radzieckim przejął Michaił Gorbaczow, który wprowadził liczne reformy, mające na celu modernizację gospodarki i otwarcie kraju na świat.

Warto zaznaczyć, że władza w Związku Radzieckim była bardzo scentralizowana, a decyzje podejmowane były przez wąskie grono polityków. Mimo to, każdy z przywódców ZSRR pozostawił swoje ślady w historii kraju i Europy, a ich rządy na zawsze zapisały się w historii.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments