kto rządził rosją po katarzynie wielkiej

Baza wiedzy

temat wybrany: kto rządził rosją po katarzynie wielkiej

Kto rządził Rosją po Katarzynie Wielkiej?

Katarzyna II Wielka była jednym z najważniejszych władców Rosji. Przez swoje rządy udało jej się uczynić z Rosji jedną z potęg europejskich. Jednakże po jej śmierci w 1796 roku, wielu zastanawia się, kto przejął po niej stery władzy w Rosji.

Po śmierci Katarzyny Wielkiej, tron Rosji objął jej syn, Paweł I. Paweł I był bardzo kontrowersyjną postacią, a jego rządy nie były szczególnie udane. Okazało się, że władza nie leży w jego rękach, a faktycznie rządził nim sekretarz stanu, Nikołaj Saltykow.

Po Pawle I na tron wstąpił jego syn, Aleksander I. Aleksander I był jednym z najlepszych władców w historii Rosji. Udało mu się zdobyć szereg terenów i doprowadzić Rosję do szczytu potęgi. Warto również dodać, że to właśnie pod jego rządami Rosja odegrała znaczącą rolę w pokonaniu Napoleona.

Po śmierci Aleksandra I w 1825 roku, tron Rosji przejął jego brat, Mikołaj I. Mikołaj I był bardzo surowym władcą, ale jednocześnie sprawował rządy bardzo skutecznie. Podczas jego rządów Rosja stała się jeszcze większą potęgą, a przede wszystkim zapobiegł on rewolucjom, które miały miejsce w innych krajach europejskich.

Warto zaznaczyć, że po Katarzynie Wielkiej, Rosja była rządzona przez kolejnych czterech władców, którzy odegrali znaczącą rolę w historii tego kraju. Każdy z nich miał swoje wady i zalety, ale wszyscy oni przyczynili się do rozwoju i umocnienia Rosji jako potęgi europejskiej.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments