kto rządził rosją po gorbaczowie

Baza wiedzy

temat wybrany: kto rządził rosją po gorbaczowie

Kto rządził Rosją po Gorbaczowie?

Po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, Rosja stała się niepodległym państwem. W tym czasie Gorbaczow, który był ostatnim przywódcą ZSRR, ustąpił ze stanowiska. To zadanie przejął Borys Jelcyn, który stał się pierwszym prezydentem Rosji.

Jelcyn rządził Rosją od 1991 do 1999 roku i był jednym z najważniejszych polityków w historii kraju. Jego prezydentura była czasem ogromnych zmian, w których Rosja stała się bardziej demokratyczna i wolnorynkowa. Jelcyn wprowadził w Rosji reformy ekonomiczne, które miały na celu modernizację kraju i zmianę systemu gospodarczego.

Jednym z najważniejszych momentów w rządach Jelcyna był kryzys konstytucyjny, który miał miejsce w 1993 roku. W tym czasie prezydent i parlament mieli różne opinie na temat reformy konstytucyjnej. W wyniku konfliktu, Jelcyn ogłosił stan wyjątkowy i rozwiązał parlament. W efekcie, Rosja przeszła na bardziej demokratyczny system rządów, co pozwoliło Jelcynowi na przeprowadzenie reform.

Po zakończeniu prezydentury Borysa Jelcyna, jego miejsce zajął Władimir Putin. Putin był wcześniej premierem Rosji i pełnił funkcję prezydenta od 2000 do 2008 roku. W 2008 roku Putin ustąpił z urzędu, ale pozostał aktywny w polityce Rosji.

W sumie, Rosja po Gorbaczowie przeszła wiele zmian, które wpłynęły na kierunek kraju. Borys Jelcyn był jednym z najważniejszych polityków w historii Rosji, a jego rządy miały ogromny wpływ na rozwój kraju. Władimir Putin kontynuuje jego dziedzictwo i rządzi Rosją do dzisiaj.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments