Konsekwencje wpisu w BIK

Konsekwencje wpisu w BIK

Artykuł Miesiąca

Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie nazywane BIK, posiada historię kredytową potencjalnych pożyczkobiorców, które weryfikowane są przez firmy pożyczkowe. Dzięki temu pożyczkodawcy oceniają zdolność kredytową i na jej podstawie decydują o przyznaniu lub odmowie udzielenia zobowiązania. Jakie są konsekwencje wpisu w BIK?

Czym jest Biur Informacji Kredytowej czyli BIK?

W sytuacji, gdy klient zaciągnie pożyczkę, informacje o jej spłacaniu są regularnie przekazywane do BIK nie rzadziej niż raz w miesiącu. Warto wspomnieć, że dane trafią do biura niezależnie od kwoty oraz terminowości spłat. W praktyce oznacza to, że historia w BIk zawiera zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje, nie tylko związane ze spłatą pożyczki, ale także:

  • zakupów dokonanych na raty,
  • debetów na koncie,
  • kart kredytowych,
  • poręczonych kredytów

Jeżeli kiedykolwiek potencjalny klient miał opóźnienia minimum 60 dni w regulowaniu rat zaciągniętego zobowiązania w postaci kredytu, debetu lub pożyczki,, to informacja ta będzie widoczna w Biurze Informacji Kredytowej zarówno dla banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych aż przez 5 lat od chwili zamknięcia zobowiązania.

Konsekwencje wpisu w BIK

BIK prowadzi punktację. Ocena pożyczkobiorcy ulega obniżeniu w sytuacji, gdy zostało odnotowane niewielkie spóźnienie w spłacie rat kredytu, pożyczki czy tez innego zobowiązania. Niższa ocena nie umożliwia korzystania z produktów finansowych, aczkolwiek instytucja udzielająca zobowiązania, może poprosić o informacje i wyjaśnienia dotyczące widnienia w BIK’u. W efekcie ubieganie się o kolejny produkt finansowy może potrwać dłużej, a warunki mogą być mniej korzystne. Największy problem pojawia się, gdy spłata zobowiązania opóźnia się o 60 dni. Wtedy zaciągnięcie przede wszystkim kredytu bankowego może być utrudnione, a nawet i niemożliwe. Jeśli jednak instytucja udzielająca pożyczki lub kredytu, wyda pozytywną ocenę, to klient musi liczyć się z wyższymi kosztami niż w przypadku posiadania dobrej historii kredytowej.

Co zrobić przy negatywnym wpisie w BIK?

Zaległości, które przekroczą 60 dni, pozostają w BIK’u aż do 5 lat od daty zamknięcia zobowiązania. przez ten cały okres, zaciągnięcie kredytu może być niemożliwe. Usunięcie danych z BIK możliwe jest tylko w sytuacji, gdy:

  • osoba, której dane dotyczą, odwoła zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego (art. 105a ust.2 Ustawy Prawo bankowe) lub upływu terminu, na jaki zgody udzielono
  • upłynie 5-letni termin przetwarzania danych klienta bez jego zgody,
  • do systemu BIK’u wprowadzono błędne dane.

Jeżeli zależy Ci na zaciągnięciu kredytu, mimo negatywnej historii w BIK, możesz skorzystać z pożyczek bez BIK. Oferują je firmy pożyczkowej. Do zaciągnięcia takiego zobowiązania potrzebny jest jedynie dowód tożsamości. Pamiętaj również, aby regularnie spłacać kredyt i pożyczki, aby uniknąć negatywnej oceny w BIK-u w przyszłości

Artykuł powstał we współpracy z pozyczkaposzukiwana.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments