Kolosalna różnica w świadczeniach emerytalnych. Gdzie możemy uzyskać pieniądze na dowolny cel?

Kolosalna różnica w świadczeniach emerytalnych. Gdzie możemy uzyskać pieniądze na dowolny cel?

Artykuł Miesiąca Prasówki

Emeryci i renciści nie mają tak kolorowo, jakby się wydawało. Ludzie pracują całe życie z myślą o spokojnej starości. W ciągu aktywnego zawodowo życia pobierane są składki, które niestety są dość wysokie w stosunku do otrzymywanego wynagrodzenia. Przyzwoita wysokość emerytury nie jest przeznaczona dla każdego z nas. Od czego zależy różnica w uzyskaniu świadczeń emerytalnych? Jeżeli otrzymujemy niską emeryturę, to skąd możemy uzyskać pieniądze, które przeznaczymy na zakup podstawowych produktów?

Świadczenia emerytalne

Emerytura jest miesięcznym wypłaconym świadczeniem przysługującym każdemu ubezpieczonemu. Rząd ustala wysokość emerytury dla osoby, która ukończyła określony wcześniej wiek emerytalny. Świadczenie emerytalne przyznawane jest na odpowiednio wypełniony wniosek. Im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym większe będzie prawdopodobieństwo otrzymania wyższego świadczenia. Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Warunkiem uzyskania świadczenia emerytalnego jest udokumentowanie okresu ubezpieczenia oraz zakończenie obecnej pracy. Otrzymane świadectwa pracy oraz wniosek należy złożyć do urzędu.

Renta – kto może ją uzyskać?

Rentę mogą uzyskać osoby, które kwalifikują się jako niezdolne do pracy lub częściowo utraciły zdolność do wykonywania zawodu. Osoby uzyskujące rentę muszą spełniać odpowiednio odgórnie wyznaczone warunki. Z pewnością jednym z warunków jest to, że rencista musi posiadać ubezpieczenie. Dodatkowo, osoba starająca się o uzyskanie renty zobowiązana jest do złożenia stosownego dokumentu w ZUS-ie. Aby uzyskać informację dotyczącą wysokości kwoty, jaką otrzymamy, starając się o przyznanie renty, musimy dostarczyć do urzędu dokumenty potwierdzające, ile otrzymywaliśmy wynagrodzenia. Zaświadczenie o zarobkach uzyskamy w firmie, w której pracowaliśmy. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi w 2019 roku 882,56 złotych, natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 676,75 złotych.

Skąd biorą się różnice w wypłacaniu świadczeń emerytalnych?

Kolosalne różnice w wypłacaniu emerytur i rent mogą być spowodowane charakterem pracy, z jaką związany był emeryt, oraz wysokością otrzymywanych wypłat, czy opłaconych składek. O ponad tysiąc złotych mniej emerytury uzyskują kobiety. Spowodowane jest tym, że zarobki kobiet w rzeczywistości są znacznie mniejsze od tych otrzymywanych przez mężczyzn. Kobiety również z reguły przepracowują mniej lat niż mężczyźni, większość z nich decyduje się na odejście na emeryturę w wyznaczonym wcześniej wieku emerytalnym. Kobiety również żyją znacznie dłużej, co wiąże się z tym, że będą pobierały przez dłuższy czas świadczenie emerytalne. Większość kobiet kilka lat spędza również na urlopach związanych z wychowaniem, czy opieką nad chorym dzieckiem. Rekordowo najwyższa pobierana emerytura w Polsce wynosi około 22 tysiące złotych. Najwyższe świadczenie emerytalne uzyskuje mężczyzna, który rozpoczął pobierać emeryturę w wieku 81 lat. Najniższa emerytura w Polsce wynosi zaledwie kilka groszy na miesiąc. Spowodowane jest to podjęciem pracy, z której pobierane zostały składki, zaledwie przez okres kilka miesięcy w całym życiu aktywno zawodowym.

Co przyczynia się na wzrost wysokości emerytury?

W dużej mierze pensja pracownicza jest odnośnikiem do wyznaczenia wysokości emerytury. Im więcej zarabiamy, tym możemy spodziewać się otrzymania lepszego świadczenia. W roku 2019 najniższa pensja krajowa wynosi 2250 zł, czyli w przeliczeniu na rękę około 1634 zł. w 2020 roku przewidywany jest wzrost najniższej krajowej. Planowo, ma ona wynieść 2450 zł brutto. Oprócz wysokości otrzymanej comiesięcznej wypłaty, na wysokość naszej emerytury istotny wpływ ma długość okresu odprowadzania składek. Oczywiście, im dłużej pracujemy, tym możemy spodziewać się wyższej emerytury.

Pożyczki dla emerytów i rencistów

Jedną z możliwości uzyskania dodatkowych środków pieniężnych dla emerytów jest skorzystanie z ofert firm pozabankowych, które udzielają pożyczek na dowolny cel. Jeżeli jesteśmy rencistami i emerytami, musimy przed złożeniem wniosku o pożyczkę, zweryfikować warunki, jakie musi spełniać potencjalny klient w danej instytucji pożyczkowej. Często pożyczkodawcy wyznaczają, zakres wiekowy pożyczkobiorcy. Najchętniej udzielają pożyczek dla osób w wieku powyżej 25 lat. Górna granica wieku również jest wyznaczona. Jednak na niewielkie wydatki klienci mogą sięgnąć po krótkoterminową pożyczkę tzw. chwilówkę. Co więcej, pierwsza pożyczka jest za 0 zł. Nowi klienci mogą uzyskać pożyczkę w ten sam dzień, w który został złożony wniosek.

Jak złożyć wniosek o pożyczkę?

Złożenie wniosku o pożyczkę jest bardzo proste. Pieniądze z pożyczki w firmie pozabankowej możemy uzyskać na kilka sposobów. Jeżeli nie posiadamy stałego łącza do internetu i nie korzystamy z komputera, możemy odwiedzić najbliższą placówkę firmy pozabankowej i tam z pomocą pracownika firmy uzupełnić formularz i podpisać umowę pożyczkową. Jeżeli mamy możliwość i preferujemy złożenie wniosku za pośrednictwem komputera, warto będzie poszukać opinii na temat firm pożyczkowych i wybrać taką, która posiada ofertę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości. Na stronie internetowej wybranego pożyczkodawcy znajdziemy formularz o pożyczkę. Pożyczkodawca poprosi nas o podanie wszystkich podstawowych danych osobowych, które również znajdziemy na naszym dowodzie osobistym. Czasami będzie konieczne podanie źródła dochodu.

Artykuł opracowany przez specjalistów www.pozyczkowy-portal.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments