kiedy wycofano język rosyjski ze szkół

Baza wiedzy

temat wybrany: kiedy wycofano język rosyjski ze szkół

Kiedy wycofano język rosyjski ze szkół?

Język rosyjski był jednym z języków obowiązkowych w szkołach na terenie Polski przez wiele lat. Jednak wraz z upadkiem Związku Radzieckiego, zaczął tracić na znaczeniu. W Polsce kryzys polityczny w latach 80. doprowadził do końca nauki tego języka w szkołach.

Pierwsze próby usunięcia języka rosyjskiego ze szkół miały miejsce już w latach 60. XX wieku. Jednak wtedy nie udało się wprowadzić żadnych zmian. Dopiero w 1991 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o systemie oświaty, która wykreśliła język rosyjski jako język obowiązkowy w szkołach.

Od tego czasu nauka języka rosyjskiego w szkołach stała się dobrowolna. W Polsce istnieją jednak szkoły, w których nauka tego języka jest obowiązkowa, np. w szkołach wojskowych czy szkołach z programem nauczania w języku rosyjskim.

Oczywiście, wycofanie języka rosyjskiego z listy języków obowiązkowych w szkołach nie oznacza, że jest to język niepotrzebny i nieprzydatny. W Polsce nadal istnieją liczne instytucje, w których znajomość języka rosyjskiego jest niezbędna, np. w dyplomacji, biznesie czy turystyce.

Podsumowując, język rosyjski został wycofany ze szkół w Polsce w 1991 roku i nauka tego języka stała się dobrowolna. Jednak nadal jest to język używany w wielu dziedzinach życia i znajomość go może być bardzo pomocna.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments