katarzyna wielka pochodzenie

Baza wiedzy

temat wybrany: katarzyna wielka pochodzenie

Katarzyna II Wielka, znana również jako Katarzyna II, była jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii Rosji. Urodziła się jako Zofia Fryderyka Augusta von Anhalt-Zerbst-Dornburg w 1729 roku w Stettinie, w Brandenburgii, w dzisiejszych Niemczech.

Jej rodzice byli członkami niemieckiej arystokracji, a Zofia Fryderyka była piątym dzieckiem i jedyną córką. W wieku 15 lat została wydana za mąż za Piotra III, przyszłego cara Rosji, który był wówczas jeszcze małoletni.

Po śmierci cara Elżbiety I w 1762 roku Piotr III został koronowany na cara, ale po zaledwie sześciu miesiącach został obalony przez swoją żonę, Katarzynę II, i jej sojuszników. Katarzyna II została koronowana na cesarzową Rosji, a Piotr III został zamordowany.

Katarzyna II rządziła Rosją przez 34 lata, a jej panowanie przyniosło wiele zmian i reform. Zwiększyła terytorium Rosji, wprowadziła reformy edukacyjne i nakazała budowę nowych miast.

Mimo że Katarzyna II urodziła się w Niemczech, stała się jedną z największych postaci w historii Rosji i jest powszechnie uważana za jednego z jej największych władz. Jej dziedzictwo pozostaje żywe do dziś, a jej wpływ na rosyjską kulturę i politykę jest niepodważalny.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments