katarzyna wielka ile miała dzieci

Baza wiedzy

temat wybrany: katarzyna wielka ile miała dzieci

Katarzyna Wielka – ile miała dzieci?

Katarzyna II, znana jako Katarzyna Wielka, była jedną z najważniejszych postaci w historii Rosji. Urodzona w 1729 roku w Stettinie, w Prusach, w wieku 16 lat poślubiła wielkiego księcia Piotra III, który później został cesarzem Rosji.

Katarzyna Wielka była nie tylko wpływową politykiem, ale też matką. Jednak jej życie rodzinne nie było szczególnie stabilne. Katarzyna i Piotr mieli syna – Piotra, który zmarł w wieku 11 lat. Następnie Katarzyna urodziła córkę Annę, która również zmarła w niemowlęctwie.

Piotr III miał nie tylko problemy z Katarzyną, ale także z rodziną swojej żony. Jego matka, cesarzowa Elżbieta, nie darzyła synowej sympatią i nie uważała jej za odpowiednią kandydatkę na przyszłą cesarzową. Jednak po śmierci Elżbiety w 1762 roku, Piotr III został cesarzem. Niestety, jego panowanie trwało tylko kilka miesięcy – został zamordowany przez swoich własnych żołnierzy, a Katarzyna Wielka została nową cesarzową Rosji.

Katarzyna Wielka miała jeszcze jedno dziecko – syna Piotra, którego ojcem był jej kochanek, Grigorij Potiomkin. Piotr III nie był ojcem biologicznym syna Katarzyny, ale uznał go za swojego syna i nadał mu tytuł księcia Holstein-Gottorp.

W sumie Katarzyna Wielka miała trójkę dzieci, ale tylko jedno z nich dożyło dorosłości. Jednak jej wpływ na historię Rosji jest niezaprzeczalny – przeprowadziła wiele reform, rozbudowała terytorium Rosji i znacznie wpłynęła na rozwój kraju.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments