Kamień ogrodowy – naturalna dekoracja ogrodów

Kamień ogrodowy – naturalna dekoracja ogrodów

Aktulności Prasówki

Kamień ogrodowy jest ozdobą od setek lat. Wykorzystywany jest na całym świecie. Szczególnie popularny jest w Chinach i Japonii, gdzie można go zobaczyć w tzw. chińskim ogrodzie. W Europie, kamień ogrodowy stał się ponownie popularny w XVIII wieku, kiedy to został użyty do dekoracji francuskich ogrodów. Aby naśladować chińskie ogrody, francuscy ogrodnicy zaczęli ozdabiać swoje ogrody chińskimi przedmiotami. Kamień ogrodowy był jednym z najbardziej popularnych przedmiotów do tego celu.

Co wnosi kamień ogrodowy do ogrodu?

Po pierwsze zapewnia naturalny wygląd, o którym moglibyśmy tylko pomarzyć nawet przy dużym wysiłku włożonym w projektowanie i urządzanie ogrodu. Po drugie kamień ogrodowy chroni glebę przed erozją, a tym samym oszczędza wodę i składniki odżywcze, które w przeciwnym razie mogłyby odpłynąć wraz z deszczówką. Po trzecie kamień ogrodowy zapewnia właściwe PH i magazynuje ciepło podczas zimnych pór roku oraz rozprowadza chłód podczas upałów. Po czwarte kamień ogrodowy działa jak schronienie przed silnymi wiatrami, chroniąc rośliny przed wysychaniem lub byciem poturbowanym przez burzliwą pogodę. Po piąte kamienie ogrodowe występują w wielu wersjach kolorystycznych, różnych frakcjach, kształtach i odmianach, także bez wątpienia każdy znajdzie kamień dekoracyjny idealnie pasujący do jego ogrodu. Jak widać, kamień ogrodowy ma wiele zalet.

Jakie kamienie ogrodowe są najczęściej stosowane?

Dziś przyjrzymy się trzem najpopularniejszym kamieniom ogrodowym: kamieniowi rzecznemu, kwarcytowi i korze kamiennej. Zacznijmy więc od kamienia rzecznego. Nazwa mówi sama za siebie – składa się on z różnych skał i otoczaków, które zostały pozostawione przez rzeki, gdy przez tysiące lat niosły je do morza. Dziś kamień rzeczny jest znany jako jeden z najmodniejszych kamieni używanych w projektach aranżacyjnych. Swoją popularność zawdzięcza wysokiej wytrzymałości, trwałości i odporności nawet na działanie warunków atmosferycznych. Nie wymaga więc zbyt wiele troski i wysiłku, aby utrzymać jego piękny wygląd przez cały rok. Z tego powodu ten rodzaj kamienia dekoracyjnego jest bardzo popularny wśród właścicieli większych ogrodów, którzy nie zawsze są w stanie dbać o nieskazitelną prezentację swojego ogrodu. Niewymagający konserwacji kamień rzeczny będzie wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu

Kwarcyt jest często określany jako kamień „srebrzysty” lub „słony”. Wywodzi się on z piasku kwarcowego, który pozostawiony został przez lodowce po stopieniu lub przez erozję skał podczas upałów. Obecnie kwarcyt jest uważany za jeden z najtrwalszych materiałów dekoracyjnych do projektów krajobrazowych. Kwarcyt z powodzeniem wytrzymuje ekstremalne warunki pogodowe i wymaga minimalnej pielęgnacji. Co więcej, nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych.

Kora kamienna to często wykorzystywany rodzaj kamienia dekoracyjnego do tworzenia nieregularnych ścieżek ogrodowych. Można ją również wykorzystać w małym ogrodzie, gdzie brak miejsca nie pozwala na kompleksową dekorację. Z kory kamiennej można stworzyć piękne wodospady lub oczka wodne z płynącą wodą.

Kamień ogrodowy – naturalna dekoracja ogrodów

Kora kamienna lepsza niż kora sosnowa?

Tak, to prawda – kora kamienna jest lepsza niż kora sosnowa. Nie ulega rozkładowi, co oznacza, że pozostanie piękna przez długi czas po ułożeniu. Ponadto, kora kamienna nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, gdy jest mokra i jest znacznie tańsza od kory sosnowej (nie wymaga uzupełnienia). Kora kamienna zapewnia również dobre zatrzymywanie wilgoci i odprowadzanie wody z kamienia. Dzięki korze kamiennej będziemy mieć oszałamiającą posesję, która wygląda na drogą i doskonale utrzymaną.

Rabaty kwietne z kamieniami ogrodowymi mogą być bardzo atrakcyjne. W małym ogrodzie przydomowym można z łatwością wykorzystać korę kamienną do stworzenia płynącego strumyka jako elementu wodotrysku. Kora kamienna będzie również idealna do stworzenia rustykalnych stopni między kwietnikami.

Wielkość kamienia ogrodowego

Kamienie ogrodowe występują w wielu rozmiarach, frakcjach i odmianach. Kamienie mogą być również wykorzystywane do tworzenia pięknych wodospadów lub oczek wodnych z płynącą wodą. Jedną z zalet kamienia ogrodowego jest to, że możemy go wybrać w zależności od swoich preferencji – małe lub duże kamienie, okrągłe lub płaskie kamienie. Spróbujmy znaleźć kilka naprawdę ciekawych akcentów do swojego projektu ogrodu, aby wyglądał on naturalnie i atrakcyjnie zarazem. Wybierając rodzaj kamienia dekoracyjnego pamiętajmy również o dopasowaniu jego koloru do drzew, krzewów i kwiatów, aby cały krajobraz wyglądał harmonijnie i zrównoważenie.

Kamień ogrodowy – naturalna dekoracja ogrodów

Gdzie kupić kamień do ogrodu?

Istnieje wiele stron internetowych, które oferują kamienie ogrodowe w różnych odmianach w korzystnych cenach. Wybór kamieni ogrodowych to świetna inwestycja na długie lata. Kamień to naturalny materiał, który cechuje trwałość i nieskazitelny wygląd, gdyż jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Kamienie dekoracyjne to element, który powinien znaleźć się w każdym ogrodzie.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments