Jakie korzyści mogą osiągnąć firmy z zastosowania automatyki przemysłowej?

Jakie korzyści mogą osiągnąć firmy z zastosowania automatyki przemysłowej?

Firma Gospodarka i przemysł Polecane i promocje

Korzyści płynące z zastosowania automatyki przemysłowej to różne typy korzyści, bo zamiast ludzi, którzy się męczą i ulegają chwilowej dekoncentracji, ma się maszyny, programy nimi sterujące i łatwiejszą sytuację. Mowa tu dokładnie o tym, że maszyny nie popełniają błędów w pracy, nie trzeba im wypłacać pensji i co najważniejsze sprawiają mniej problemów od ludzi.

Kluczowe zalety maszyn

Maszyny mogą pracować od rana do wieczora, a potem jeszcze przez całą noc. Wiele znaczy też i to, że przez cały ten czas wykonują swoje bezbłędnie. Ludzie natomiast mają swoje przyzwyczajenia, czyli często wolą sobie w jakiś sposób upraszczać pracę i wykorzystywać innych do tej najmniej przyjemnej pracy.

Maszyny nie mają tej wady i co równie istotne wykonują cały czas swój program. Ten program, który jest też opcją zainstalowaną na komputerze, steruje jedną lub kilkoma maszynami i na dokładkę diagnozuje te maszyny.

Jednym słowem, jeśli jest to autonomiczna maszyna z tarczą tnącą, to program potrafi rozpoznać to, czy tarcza tnąca wymaga wymiany. Diagnostyka ta dotyczy także samej maszyny, a konkretniej tego, jak się eksploatacyjnie zużywa, czyli taka automatyzacja produkcji to ograniczenie personelu do grupy techników serwisujących sprzęt.

Czy maszyny są znacznie szybsze?

Maszyny mogą robić to samo co ludzie i to szybciej. Z większą precyzją w przypadku pewnych typów zadań też nie mają problemów. Ich najważniejsza zaleta nie tkwi tylko w szybkości, czy też w precyzji działania, ale w tym, że jeśli ulegnie uszkodzeniu, to daną maszyną się naprawia lub wymienia na drugi taki sam model.

Nie można dokładnie w ten sam sposób postąpić z człowiekiem, bo jeśli człowiek na miejscu pracy się skaleczy lub straci palec, to trzeba mu pomóc. Mowa tu o zawiezieniu do szpitala, wykonaniu zabiegu, a potem o śledztwie w fabryce. Później natomiast może się okazać, że przedsiębiorca będzie zmuszony do stałej pomocy finansowej danemu pracownikowi.

W przypadku maszyn tego typu problemy nie zaistnieją, bo maszyny nie mają dłoni, serca i naczyń krwionośnych, czyli awarie maszyn są mniej problematycznymi dla przedsiębiorców i co najistotniejsze one pracują szybciej od ludzi i się nie męczą.

Ludzka zręczność

Nie od dziś pewne jest to, że ludzka zręczność jest bardzo trudną do zastąpienia, czyli można wykonać maszynę łączącą śruby z nakrętkami, ale maszyny, które wykonują kilka typów trudnych w sensie manualnym czynności to w przypadku linii produkcyjnych coś drogiego i niemal niespotykanego.

Takie maszyny nie są raczej opcją osiągalną dla przedsiębiorcy, który ma tę jedną i niezbyt dużą halę produkcyjną, ale nawet tacy skromni przedsiębiorcy modernizują własne fabryki, po to, by produkować i więcej i taniej.

Natomiast jeśli chodzi o zastępowanie ludzkiej zręczności na szerszą skalę, to zapewne minie jeszcze kilka dekad, zanim maszyny będą mogły robić to, co ludzie i to w pełni. Dlatego tak wielu przedsiębiorców na chwilę obecną bardzo docenia choćby maszynę do pakowania, która i dla pracowników jest tym ważnym udogodnieniem, bo znacząco skraca czas pakowania produktów na paletach.

Artykuł powstał we współpracy z shemeck.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments