Pewna część z nas doskonale wie o tym, że prasy hydrauliczne stosowane w produkcji popularnych modeli samochodów wytłaczają i jednocześnie wycinają konkretny lewy lub prawy panel drzwiowy i właśnie na tym polega optymalizacja, jeśli chodzi o automatyzację, czyli na tym by jedna maszyna wykonywała dwie lub trzy czynności zamiast jednej i to w ułamku sekundy.
Spis Treści
Faktyczny koszt optymalizacji
Chyba każdy z czołowych przemysłowców świata chce mieć te roboty na liniach produkcyjnych, czyli roboty lakiernicze i spawalnicze, które w ciągu godziny lub dwóch wykonają taką samą pracę, co człowiek w osiem.
Problem tkwi tylko w tym, że unowocześnianie tego typu maszyn, po to by robiły swoje i szybciej i dokładniej to nie łatwa sprawa. Mowa tu dokładnie o tym, że jeśli dana maszyna ma zacząć wykonywać trzy zadania zamiast jednego, to trzeba znacznie zmodyfikować jej projekt, choć w czasach obecnych to także modyfikowanie oprogramowania, które musi pasować do tej przeprojektowanej maszyny.
Rzecz jasna same części danego modelu maszyny też trzeba zmodyfikować, bo jeśli dany robot z linii produkcyjnej ma się poruszać i inaczej i szybciej, po to, by zgrzewać znacznie szybciej, to jego części muszą być znacznie trwalszymi.
Kwestie związane z oprogramowaniem
Wielu z nas poznało sprzęty takie jak specjalne wycinarki plazmowe, które wycinają skomplikowane kształty z blach stalowych i aluminiowych o niemal dowolnej grubości. Takimi wycinarkami plazmowymi steruje oprogramowanie komputerowe, które czasami może załapywać jakieś błędy i pracować w sposób niepoprawny.
Błędów tego rodzaju pozbywają się odpowiednio wykształceni technicy, choć przedsiębiorcy bardziej są zafascynowani aktualizacjami oprogramowania, dzięki którym wycinarka plazmowa wycina dany element z grubej blachy o sekundę szybciej.
Mowa tu dokładnie o tym, że w skali miesiąca daje to znacznie więcej poprawnie wykonanych elementów, czyli też i wyższe zyski, ale szybkości pracy takiej maszyny nie da się zwiększać w sposób niemal dowolny, bo konstrukcja takiej wycinarki zakłada pracę z pewną maksymalną szybkością i dlatego czasami lepiej dokupić drugą wycinarkę. Choćby ze względu na to, że ciągłe przyśpieszanie jej pracy to też szybsze zużycie mechaniczne.
Projektowanie robotów przemysłowych
Dziś nikogo nie dziwi to, że roboty przemysłowe projektuje się na komputerach, czyli na nich wykonuje się projekt elementu danego robota spawalniczego i na symulacji komputerowej się go sprawdza, po to, by przekonać się, jak szybko będzie się zużywać.
Testy tego rodzaju jeszcze nie w pełni zastąpiły eksperymenty, bo danego robota spawalniczego trzeba zbudować i w warunkach realnych się przekonać o tym, jak będzie wyglądała jego eksploatacja. Takie doświadczenia wykonuje się ze względu na to, że rola symulacji komputerowych rośnie, ale to nadal nie to samo, co praca w warunkach rzeczywistych.
Na dokładkę przedsiębiorcy łakną tej optymalizacji, jeśli chodzi o automatyzację, a nie tylko pustych zapewnień. Dlatego też prezentacja nowego typu robota spawalniczego musi być udaną i nie może ona zawieść w trakcie trwania prezentacji.
Artykuł powstał we współpracy z zasilacze-meanwell.pl |