jak zginął puszkin

Baza wiedzy

temat wybrany: jak zginął puszkin

Jak zginął Puszkin?

Aleksander Puszkin to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli rosyjskiej literatury. Znany przede wszystkim z poezji, tworzył również powieści, dramaty i opowiadania. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie, gdy został śmiertelnie ranny w pojedynku.

Puszkin był człowiekiem bardzo dumnych zasad. Kiedy w 1830 roku jego żona nagle zaczęła otrzymywać anonimowe listy obrażające jej honor, Puszkin postanowił rozprawić się z tą sprawą na własną rękę. Wkrótce okazało się, że listy wysyłał Georges d’Anth?s – oficer w służbie carskiej, który był również kochankiem siostry Puszkina.

Puszkin wyzwał d’Anth?sa na pojedynek. Mimo że wszyscy próbowali ich od tego odwieść – w tym sam car Mikołaj I – Puszkin nie chciał się wycofać. W nocy z 26 na 27 stycznia 1837 roku doszło do pojedynku. Puszkin został trafiony w brzuch i zmarł dwie dni później.

Incident ten wstrząsnął Rosją i stał się symbolem nierozsądnego szlacheckiego honoru. Choć sam Puszkin był uważany za jednego z największych geniuszy swojego narodu, jego śmierć była tragicznym przypomnieniem, że nawet najlepsi ludzie mogą popełnić błędy i źle wybrać swoją drogę.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments