Jak wygląda łuszczyca krostkowa i czym się objawia?

Jak wygląda łuszczyca krostkowa i czym się objawia?

Polecane i promocje Prasówki zdrowie i uroda

Łuszczyca krostkowa jest chorobą skóry, objawiającą się pojawieniem pęcherzów wypełnionymi ropą, pojawiającymi się kilka godzin po tym, jak Twoja skóra staje się czerwona i nadwrażliwa. Krosty mogą być bolesne, łuszczące się lub swędzące.

Choroba najczęściej dotyka takich obszarów jak; dłonie, podeszwy stóp oraz palce rąk i nóg. Nawet jeśli ropa jest obecna na krostach, nie jest to infekcja. Nie można zarazić się łuszczycą krostkową od kogoś innego ani przekazać jej innym. Łuszczyca krostkowa zazwyczaj występuje u osób dorosłych, rzadko chorują na nią dzieci. Choroba może pojawić się samodzielnie lub z innym rodzajem łuszczycy zwanym łuszczycą plackowatą.

Rodzaje i objawy

Istnieją trzy rodzaje łuszczycy krostkowej, jej typ zależy od tego, gdzie pojawiają się pęcherze lub jak szybko się pojawiają.

W przypadku zapalenia ciągłego, krostkowego kończyn, pęcherze tworzą się na małych obszarach ciała, zazwyczaj na dłoniach lub podeszwach stóp. Wypełnione ropą pęcherze mogą zbrązowieć, złuszczyć się lub pokryć skorupą. Twoja skóra może również pękać. Ten rodzaj łuszczycy ma charakter powrotny. Ludzie, którzy palą papierosy, są bardziej narażeni na tę formę łuszczycy.

Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp charakteryzuje się bardzo bolesnymi zmianami pojawiającymi się na opuszkach palców wszystkich kończyn. Specyficzny obszar ból może utrudniać normalne funkcjonowanie. W rzadkich przypadkach może dojść do poważnego uszkodzenia paznokci, a nawet kości.

Łuszczyna krostkowa uogólniona to najcięższa odmiana tej choroby. Bolesne i wrażliwe plamy na skórze pokrywają dużą powierzchnie ciała, a wkrótce potem pojawiają się wypełnione ropą pęcherze. Zwykle pojawia się mocne swędzenie. Osoba chora może czuć zmęczenie, gorączkę, dreszcze, odwodnienie, mdłości, słabość mięśni, ból głowy oraz bóle stawów. Przyspieszony puls lub utratę wagi także są powiązanymi dolegliwościami. Jest to rzadka, poważna choroba.

Przyczyny i czynniki wyzwalające

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną. Twój układ odpornościowy zazwyczaj wysyła białe krwinki, aby zwalczały choroby w Twoim organizmie. W tym przypadku atakują one Twoją własną skórę. Kilka rzeczy może wywołać zaostrzenie łuszczycy, są to; leki, takie jak sterydy, produkty podrażniające Twoją skórę, np. krem do stosowania miejscowego lub ostry produkt do pielęgnacji skóry, zbyt duża ilość światła słonecznego, stres, ciąża, infekcja, zmiany hormonalne.

Mutacja lub zmiana w jednym z dwóch genów (IL36RN lub CARD14) może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na łuszczycę krostkową. Jeśli masz jedną z tych mutacji genowych, jeden z tych czynników może wywołać u Ciebie zaostrzenie choroby.

Diagnozowanie

W czasie wizyty u dermatologa specjalista zapyta o Twoje objawy, historię choroby i ewentualne przypadki łuszczycy w rodzinie. Być może konieczne będzie pobranie małej próbki zmienionej zapalnie skóry w celu obejrzenia jej pod mikroskopem. Jest to tak zwana biopsja.

Jeśli masz poważne zaostrzenie choroby, lekarz może również zbadać Twoją krew pod kątem wysokiej liczby białych krwinek; oznak, że twoje nerki i wątroba pracują tak, jak powinny; oraz czy masz prawidłowy poziom elektrolitów, wapnia i fosforanów.

Więcej informacji znajdziesz na centrumluszczycy.pl/
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments