Jak wybrać łóżko dla dziecka, aby było wygodne i bezpieczne?

Jak wybrać łóżko dla dziecka, aby było wygodne i bezpieczne?

Aktulności

W sypialni spędzamy 1/3 naszego życia. Jest to chyba wystarczający powód do tego, aby zwrócić uwagę na to, jakie łóżko wybieramy. Nie tylko, jeżeli chodzi o siebie, ale również o nasze pociechy. Jak wybrać łóżko dla dziecka, aby było wygodne i bezpieczne? Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę? Komfort spania jest ważny dla każdego — również dla najmniejszych osobników.

Wymiarowe łóżko

Biorąc pod uwagę wygodę, należy pamiętać o tym, aby dobrać łóżko wymiarowe, które będzie dopasowane do potrzeb naszego dziecka. Jeżeli nasza pociecha ma 105 cm wysokości, to posłanie nie może równać się temu.

Dziecko (jak również dorośli na swoim łóżku) zawsze musi mieć zapewniony odpowiedni zapas, który wynosić musi min. 10 cm, chociaż lepiej zdecydować się na nieco więcej luzu. W przypadku szerokości to te 90 cm to taka optymalna ilość, która powinna wystarczyć, jeżeli mamy do czynienia z jedną osobą.

Specjaliści zalecają wybór łóżka dla dziecka młodszego z nieco większym zapasem, abyśmy nie musieli co po chwilę go wymieniać. W szczególności, jeżeli mamy do czynienia z takim trzy lub czterolatkiem. Te dzieci rosną bardzo szybko, więc może się okazać, że już po pół roku łóżko nie będzie dopasowane. Wybierajmy więc posłania w nieco większych rozmiarach.

Drewniane, solidne łóżka

Może na to nie wygląda, ale drewniane łóżka są najbezpieczniejsze w przypadku dzieci. Drewno to mocny i solidny materiał, który przy odpowiedniej konserwacji jest w stanie wytrzymać przez długi czas. Odpowiednio skręcone, będzie stanowiło solidną podstawę całego łóżka. Pamiętajmy o tym, że harce na łóżku u dzieci to codzienność. Tak, jako rodzice mamy cichą nadzieję na to, że nasze prośby zostaną wysłuchane i dziecko nie będzie urządzało dzikich skoków.

Na pierwszy rzut oka dziecko posłucha, ale jak tylko rodzic odwróci głowę — i tak będzie miało swoje do powiedzenia, a raczej do wykonania. Jak więc widać, solidna, drewniana konstrukcja jest więc podstawą, dzięki której będziemy pewni, że mamy do czynienia z dobrym łóżkiem. Warto zwrócić również uwagę na to, czy łóżko pomalowane jest bezpiecznymi farbami dla najmłodszych pociech.

Dopasowany materac

Tak samo, jak sama konstrukcja łóżka jest ważna, tak również ważny jest materac. Zawsze obydwa te elementy starajmy się dobierać osobno — zarówno, jeżeli chodzi o sypialnię dziecka, jak również łóżko dorosłych osób. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednie warunki do spania.

Pamiętajmy o tym (podczas wyboru materaca), że do szóstego roku życia kręgosłup dziecka się kształtuje. Materac na łóżku ma wpływ na to, co będzie działo się z jego plecami, a w przyszłości — z prawidłową postawą.

Koniecznością jest więc dopasowany materac — zarówno, jeżeli chodzi o wymiary dziecka, jak również miękkość. Nie może on być zbyt cienki, ponieważ będziemy czuć wszystkie deski znajdujące się na łóżku. Nie może on również być zbyt gruby, ponieważ kręgosłup nie znajdzie dla siebie solidnego podparcia w nocy. W ten to sposób można zapewnić bezpieczne łóżko dla dziecka.

Artykuł powstał we współpracy z lozka.net.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments