Jak stworzyć i prowadzić ogród warzywny i owocowy?

Jak stworzyć i prowadzić ogród warzywny i owocowy?

Polecane i promocje

Wiele osób marzy o tym, aby stworzyć swój własny ogród, gdzie będzie można uprawiać warzywa i owoce. Z uwagi na to, że współcześnie sprzedawana w sklepach żywność bardzo często uprawiana jest z udziałem szkodliwej chemii przybywa osób, które pragną mieć własne, zdrowe warzywa i owoce.

Dlaczego warto stworzyć własny ogród?

Posiadanie własnego ogrodu z warzywami i owocami ma bardzo dużo zalet. Wymieniona wcześniej możliwość pozyskiwania zdrowych warzyw to niejedyna korzyść. Mając własny ogródek przede wszystkim możemy sami decydować, co, gdzie i w jakiej ilości zasadzimy. Jeśli więc ktoś uwielbia pomidory, sałatę i truskawki to właśnie takie rośliny może posadzić. Prowadzenie ogrodu jest zajęciem niezwykle przyjemnym, zdrowym i satysfakcjonującym. Każdy, kto miał okazję pracować na własnej działce wie, że jest to doskonała okazja do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Obserwowanie jak rosną i zmieniają się nasze rośliny również jest bardzo przyjemne. Na koniec z udanych zbiorów można zrobić pyszne przetwory albo podarować owoce i warzywa komuś bliskiemu.

Od czego zacząć uprawę warzyw na domowe potrzeby?

Przede wszystkim musimy mieć miejsce gdzie taki ogród warzywny i owocowy założymy. Na potrzeby małej rodziny wystarczy zwykle mała działka miejska o powierzchni 1 albo 2 arów. Jeśli ktoś ma możliwość zagospodarować większy teren to oczywiście może z tego skorzystać.
Zanim zaczniemy prace w przyszłym ogrodzie warto sobie wszystko zaplanować i zorientować się w ofercie sklepów ogrodniczych. Przede wszystkim powinniśmy zdecydować, jakie konkretne warzywa i owoce posadzimy. Zanim to zrobimy trzeba sprawdzić, jaką mamy ziemię oraz co rosło wcześniej na danym miejscu. Warto także przeanalizować, jakie warunki panują na naszej działce, bo poszczególne warzywa różnią się tym, że jedne lubią stanowiska słoneczne a inne typowo zacienione.

O czym jeszcze warto pamiętać planując ogród warzywny?

Jeśli ma to być nasz pierwszy ogród i w tej tematyce dopiero raczkujemy to powinniśmy posiąść wiedzę z takich zakresów jak nawożenie organiczne i mineralne, ochrona upraw przed chorobami i szkodnikami. Warto także zapoznać się z podstawowymi narzędziami do prac w ogrodzie. Wreszcie powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób będziemy podlewać nasze rośliny. Z kolei po zakończonych zbiorach powinniśmy mieć odpowiednie miejsce do przechowywania warzyw i owoców.

Co warto uprawiać na swojej działce?

Decyzja, co do wyboru poszczególnych warzyw i owoców może być trudna, bo jest ich obecnie bardzo dużo. Jeśli chodzi o warzywa to możemy postawić na kapustne, dyniowate, psiankowate, cebulowe, korzeniowe oraz liściowe i strączkowe. Gdy ktoś marzy o własnych owocach to może posadzić truskawki, borówki czy poziomki. Na działce nie powinno zabraknąć także krzewów agrestu czy porzeczki oraz drzewek owocowych z jabłkami i gruszkami.

Każdy, kto decyduje się stworzyć swój ogród musi być świadomy, że zanim przyniesie on owoce i satysfakcję to trzeba będzie włożyć w niego wiele wysiłku i trudu. Uprawa działki czy to warzywnej czy owocowej wymaga oddania i systematyczności.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem Sklep Dla Ogrodu – najlepszym sklepem ogrodniczym.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ada
Ada
3 lat temu
Daj ocenę :
     

Z innych sklepów ogrodniczych warto polecić jeszcze: Też mają szeroki asortyment w niskich cenach.