Jak się ubrać na stok? 6 niezbędnych elementów

Jak się ubrać na stok? 6 niezbędnych elementów

Polecane portale

Szusowanie po stokach staje się coraz bardziej popularne – spotkamy tam zarówno dzieci, jak i seniorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami. W przypadku tej aktywności na świeżym powietrzu konieczny jest nie tylko sprzęt, który przecież możesz też wypożyczyć, ale również specjalna odzież – zwykłej puchówki i ulubionych jeansów nawet nie bierz pod uwagę. Co natomiast będzie Ci potrzebne?

Zasada trzech warstw 

Takie informacje znajdziemy w każdym poradniku dla narciarzy. Ubranie na narty to trzy podstawowe warstwy, a w ich skład wchodzi warstwa termoaktywna, docieplająca oraz zewnętrzna ochronna. Jeśli zadbasz właściwie o te trzy aspekty, to na pewno ani nie zmarzniesz, ani nie przegrzejesz się, nie przemoczysz i będziesz czuć się na stoku komfortowo i swobodnie – a to kluczowe dla każdej wyprawy na narty. Czego w takim razie nie możesz zapomnieć? – Oto niezbędne elementy. 

Bielizna termoaktywna, czyli warstwa najbliżej ciała

Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci i zapewnienie właściwej termoregulacji. Przylega ona idealnie do ciała i składa się najczęściej z bluzki oraz specjalnych getrów – warto postawić na produkty dobrej jakości – wtedy mamy pewność, że zastosowane materiały idealnie spełnią swoje funkcje. 

Warstwa ochronna zewnętrzna – kurtka The North Face i spodnie

Na tę warstwę składa się przede wszystkim odpowiednia kurtka The North Face oraz spodnie narciarskie. Jakie cechy powinna posiadać część garderoby, która chroni naszą górną część ciała? Kurtki, w których możesz wybrać się na stok, powinny przede wszystkim być uszyte z odpowiednich materiałów, które zapewnią izolację od wiatru, śniegu i wilgoci. Dlatego warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak odpowiednia długość, zabezpieczenia rękawów i dołu kurtki, które zapobiegną przedostaniu się drobnych płatków śniegu, a także regulowany kaptur. Kurtka The North Face powinna być lekka i mieć dopasowany fason – to zapewni swobodę ruchów. Podobnym walorami powinny odznaczać się spodnie narciarskie. 

Warstwa docieplająca, np. spodnie i bluza 

Pomiędzy bielizną i warstwą zewnętrzną powinna znaleźć się jeszcze warstwa docieplająca, która składa się zazwyczaj z wygodnych spodni i bluzy, np. polarowej. Ważny jest materiał, z którego zostały uszyte – powinien on magazynować ciepło, które wytworzy nasze ciało. Warstwa docieplająca może składać się z jednej sztuki odzieży lub kilku – w przypadku, gdy zrobi Ci się gorąco, zawsze możesz jedną warstwę zdjąć. 

Rękawice narciarskie 

Nie można o nich zapomnieć – nasze dłonie wystawione są na ekstremalne warunki pogodowe, więc tylko profesjonalne rękawice narciarskie nie pozwolą im przemarznąć. 

Okulary narciarskie, czyli gogle 

Chronią nasze oczy nie tylko przed silnym słońcem skutecznie poprawiając widoczność, ale także przed mechanicznymi uszkodzeniami – podczas szybkiej jazdy zagrożeniem dla oczy są również drobinki lodu i ostry śnieg. 

Kask narciarski 

To niezbędne akcesorium musi być przede wszystkim idealnie dopasowane do rozmiaru i kształtu naszej głowy. Aspekty wizualne zdecydowanie schodzą na dalszy plan.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments