Jak pielęgnować cerę suchą i o czym warto pamiętać?

Jak pielęgnować cerę suchą i o czym warto pamiętać?

Aktulności

Jeśli twoja skóra jest cienka, matowa, szorstka i często towarzyszy ci uczucie jej ściągnięcia, to prawdopodobnie jesteś posiadaczką suchej cery. Wszystkie te objawy są wywołane zmniejszonym wydzielaniem sebum. Dolegliwości związane z suchą cerą nasilają się z wiekiem, ale wciąż można o nią dbać, aby wciąż była promienna i zdrowa?

Cechy charakterystyczne suchej cery

Sucha cera ma nierówną powierzchnię, a przez to jest matowa. Charakteryzuje ją często jasny kolor z prześwitującymi naczyniami krwionośnymi. Posiadaczkom suchej cery towarzyszy uczucie szorstkości, ściągnięcia i mrowienia, a czasem świądu. To nie przypadek, bo w suchej skórze pojawiają się pęknięcia i podrażnienia, które mogą się nasilać poprzez stosowanie niewłaściwych kosmetyków.

Dlaczego cera jest sucha?

U podłoża suchości cery leżą głównie czynniki genetyczne, na które niewiele można poradzić. To one powodują niską aktywność gruczołów łojowych, które nie wytwarzają wystarczającej ilości sebum. Ta sytuacja może być również wywołana przez nieprawidłową gospodarkę hormonalną i niedobór kwasów tłuszczowych omega 6. Dodatkowo na pogorszenie stanu suchej cery wpływa stres, odwodnienie organizmu, czynniki klimatyczne i zła pielęgnacja.

Cera sucha czy odwodniona?

Sucha cera wcale nie musi być odwodniona. Tę pierwszą charakteryzuje niski poziom natłuszczenia, a drugą zmniejszona ilość wody w naskórku. Odwodnienie może dotyczyć każdego rodzaju cery i bywa spowodowane zbyt częstym złuszczaniem, silnymi zabiegami kosmetycznymi czy po prostu zbyt małą ilością spożywanej wody.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Sucha cera wymaga bardzo łagodnych, natłuszczających kosmetyków z emolientami. Powinny być one obecne zarówno w produktach na dzień, na noc, jak i preparatach do mycia twarzy. Unikamy mydła, gruboziarnistych peelingów (lepiej wybrać peeling enzymatyczny) i toników z alkoholem, który niszczy naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry.

Wybieramy preparaty bogate w składniki odżywcze oraz uelastyczniające skórę, takie jak np. kwas hialuronowy. Pomocne będą olejki z pestek winogron, nasion chia, migdałowy, arganowy czy kokosowy. Po oczyszczeniu twarzy warto najpierw nałożyć na skórę serum nawilżające, a dobiero potem bogaty krem odżywczy.

Jednym z najczęstszych problemów związanych z pielęgnacją suchej cery jest uczucie ściągnięcia po umyciu twarzy. Pamiętajmy więc, by dodatkowo jej nie podrażniać tarciem czy szorstkim ręcznikiem. Lepiej osuszać twarz delikatnie, przykładając do niej papierowy ręcznik.

Sucha skóra – o czym należy pamiętać?

Posiadaczki suchej cery powinny pamiętać o tym, że czynniki atmosferyczne mają duży wpływ na ich skórę. Najlepiej nie narażać się na gwałtowne zmiany temperatur i długotrwałe działanie wysuszającego powietrza. Dotyczy to np. gorących kąpieli, które lepiej skrócić, a także przebywania w saunie. Osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach mogą ratować się dodatkowym natłuszczaniem twarzy w ciągu dnia i stosowaniem specjalnych nawilżaczy powietrza.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z phlov.com
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments