Jak i gdzie śledzić ceny żywca?

Jak i gdzie śledzić ceny żywca?

Warto przeczytać

Wszyscy, którzy zajmują się hodowlą trzody chlewnej oraz przetwórstwem mięsa wieprzowego wiedzą, jak istotne jest stałe śledzenie cen żywca oraz to, że ulegają one właściwe ciągłym wahaniom. Sytuacja ta spowodowała powstanie tzw. teorii cyklu świńskiego. Pozwala ona na w miarę trafne prognozowanie cen. Jednak skąd brać informacje o cenach i zmianach technologicznych na rynku żywca? Z pomocą przychodzi prasa rolnicza oraz portale branżowe.

Prasa rolnicza jako podstawowe źródło wiedzy

Podstawowym źródłem wiedzy dla rolników jest oczywiście branżowa prasa. Oferuje ona przede wszystkim wysokiej klasy teksty fachowe opracowywane i pisane pod okiem lub przez samych fachowców z branży nierzadko przez wykładowców wyższych uczelni rolniczych. Wśród tytułów rolniczych nie brakuje tych skierowanych właśnie do hodowców trzody chlewnej. Oczywiście biorąc pod uwagę to, jak dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku cen, gdy kupujemy miesięcznik trudno nam jest liczyć na najnowsze informacje w tym temacie ale nie zmienia to faktu, że warto zaopatrywać się w tytuły prasowe, by posiąść wiedzę z branży.

Portale internetowe

Najszybszym i często najwygodniejszym źródłem informacji oferującym ceny żywca i nie tylko. Portale stworzone z myślą o hodowcach to kompendium wiedzy z tego zakresu. Poza informacjami z branży oferują one wiedzę z zakres innych kwestii związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego nastawionego na hodowlę zwierząt. Ponadto często znaleźć na nich można także sekcję ofert kupna i sprzedaży trzody oraz sprzętu i pasz potrzebnych w prowadzeniu tego rodzaju produkcji rolnej.

Co jeszcze?

Co ciekawe oprócz prasy i portali internetowych rolnicy mogą też skorzystać z aplikacji dla hodowców trzody chlewnej. Programiści specjaliści z branży rolniczej zaczynają powoli wręcz prześcigać się oferując nowe aplikacje oraz poszerzając te już istniejące o coraz to nowsze i ciekawsze funkcje. Narzędzia te pozwalają m.in. na prowadzenie dokładnej kartoteki zwierząt oraz planowanie zadań z nimi związanych. Dodatkowo istnieje również możliwość gromadzenia informacji o ich żywieniu oraz wadze. Pozwalają też np. na wysyłanie masowych wiadomości tekstowych SMS i e-mail np. do bazy klientów hodowcy. Rolnicy coraz chętniej korzystają z tego rodzaju oprogramowania. Ostatnie badania pokazują, że rolnicy są już coraz bardziej za pan brat z internetem i możliwościami, które daje im on w lepszym prowadzeniu gospodarstwa. Coraz chętniej korzystają z nowoczesnych technologii a „białe plamy” na internetowej mapie Polski, to już, na szczęście, jedynie wyjątki. Polska wieś jest już gotowa na przyjęcie wszystkich możliwości jakie daje internet, aplikacje i nowoczesna technologia.

Jak widać rolnicy mają dziś coraz więcej możliwości by na bieżąco śledzić ciągle zmieniające się ceny żywca oraz nie pozostawać w tyle za technologicznymi zmianami w branży hodowlanej. Oczywiście trudności będą zdarzały się cały czas ale obecnie rolnikom jest już nieco łatwiej je przezwyciężać i zapobiegać im.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments