Agencje pracy tymczasowej działają od wielu lat na rynku pracy. Kolejne pokolenia młodych i starszych osób mają okazję do tego, aby skorzystać z ich usług. Jak funkcjonuje agencja pracy tymczasowej? Na czym polega jej fenomen? Warto to sobie wyjaśnić, dzięki czemu większa ilość osób będzie wiedzieć, na co może liczyć, jeżeli będą chcieli skorzystać z usług takiej agencji.
Spis Treści
Agencja pracy — ogólnie
Agencja pracy pomaga znaleźć zatrudnienie wszystkim osobom, które wyrażają na to chęć. Jest to pośrednik pomiędzy osobą chętną do pracy a potencjalnym pracodawcą. Agencje pracy tymczasowej swoim pracownikom oferują najczęściej umowę o dzieło, umowę zlecenie. Rzadko kiedy można liczyć na umowę o pracę — chociaż nie można powiedzieć, że i takie umowy się nie zdarzają.
Pracownik, który zostaje zatrudniony przez agencję, zostaje oddelegowany do wykonania poszczególnych obowiązków. Przy czym każda osoba doskonale wie, jaką pracę będzie wykonywała. Jeżeli nie zgodzi się ona na wykonywanie poszczególnych zajęć, to jak najbardziej ma ona prawo z tego zrezygnować. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale agencję nawiązują umowę trójstronną. Obejmuje ona samą agencję, pracownika, jak również daną firmę.
Działalność agencji pracy
Działanie agencji pracy można podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap to rekrutacja pracowników na dane stanowisko. Agencja często bazuje na danych swoich pracowników. Zdecydowanie każda agencja ma swoją bazę, którą wykorzystuje podczas poszukiwań. Nie ograniczają się oni tylko do tego, ponieważ wystawiają oni także ogłoszenia w różnych serwisach.
W szczególności, jeżeli ich baza danych nie spełnia odpowiednich kryteriów na dane stanowisko. Dzięki dostępnym narzędziom, agencje na ogół w szybkim czasie są w stanie znaleźć odpowiedniego pracownika na dane stanowisko.
Drugi etap to obsługa kadrowo — płacowa. Są to te wszystkie działania, które związane są z wystawieniem umowy, jak również wypłatą wynagrodzenia za poszczególnie wykonane prace. Jeżeli jest taka konieczność, to agencja pracy zajmuje się również wystawieniem L4, czy też należnych urlopów swoim pracownikom.
Na czym zarabia agencja?
Skoro to nie agencja jest bezpośrednim pracodawcą. Skoro to nie agencja wykonuje zlecone prace, to na czym zarabiają takie instytucje? Ich głównym zarobkiem są marże wypłacane przez potencjalnych pracodawców. Ile wynosi taka marża? Wszystko zależne jest od kilku podstawowych czynników, do których zalicza się, chociażby koszt pozyskania i zatrudnienia kandydatów, a także pełną obsługę administracyjno-kadrową.
Wśród innych czynników wymienia się opiekę konsultanta nad zatrudnionymi podczas trwania współpracy oraz koszty poszukiwania nowych pracowników w sytuacjach awaryjnych. Każda firma, która chce zdecydować się na współpracę z agencją pracy, musi liczyć się z tym, że otrzyma od nich indywidualny cennik za poszczególne usługi. Wszystko bowiem zależne jest od tego, jakie będą mieli oni wymagania i jakie będą ich potrzeby. Od tego uzależniona jest także marża agencji.
Artykuł powstał we współpracy z atlaswork.pl |