Z pewnością część osób spotkało się z dyszą Venturiego. Cieszy się ona coraz większą popularnością ze względu na szereg pozytywnych cech. Czym dokładnie jest zwężka Venturiego? Jakie rodzaje zwężki możemy wyróżnić? W jaki sposób działa dysza Venturiego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.
Spis Treści
Co to jest zwężka Venturiego?
Zanim rozpoczniemy nieco bardziej zaawansowane rozważania na temat zwężki Venturiego, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym ona tak właściwie jest. Otóż decydując się na zdefiniowanie tego pojęcia, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewien przyrząd, który służy przede wszystkim do pomiaru prędkości przepływu gazu lub cieczy.
Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że urządzenie zostało wynalezione przez fizyka pochodzącego z Włoch – Giovanniego Battistę Venturiego, stąd nazwa tego przedmiotu. Wykorzystywane jest popularne zjawisko spadku ciśnienia cieczy razem ze wzrostem prędkości.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wcześniej wspomniana zwężka Venturiego składa się z barometru różnicowego, a także ze specjalnej rurki o zwężonym przepływie. Dla fanów fizyki satysfakcjonujące może okazać się stwierdzenie, że różnica ciśnień, które wskazywane są przez barometr, jest proporcjonalna do kwadratu prędkości przepływu przed dyszą.
Rodzaje zwężki Venturiego
Skoro zdajemy sobie sprawę z tego, czym jest zwężka Venturiego, warto teraz zainteresować się jej rodzajami. W zależności od wejściowej części stożkowej wyróżnić możemy następujące egzemplarze: z odlewanym nieoczyszczonym wlotem stożkowym, z przyspawanym stożkowym wlotem wykonanym z blachy stalowej i z obrabianym stożkowo wlotem.
W tym pierwszym przypadku szyjka zwężki jest przetwarzana, natomiast punkty przejścia pomiędzy dwoma elementami (stożkowymi i cylindrycznymi) są zaokrąglane. Zwężki z przyspawanym stożkowym wlotem produkowane są za pośrednictwem metody spawania.
Jako ciekawostkę w tym przypadku warto przytoczyć, że jeśli IT jest o dużej średnicy, wówczas obrabianie zwężki nie jest zalecane, natomiast IT o małej średnicy często wiąże się z wykonaniem obróbki gardzieli. Ostatnim rodzajem jest zwężka z obrabianym stożkowo wlotem, która produkowana jest przez odlewanie.
W jaki sposób działa dysza Venturiego?
Warto jeszcze zastanowić się nad tym, jak działa dysza Venturiego. Otóż ciecz, która płynie zamkniętym przewodem, może przyspieszyć lub zwolnić w zależności od tego, jak zmienia się przekrój przewodu. Przykładowo w przypadku zwężeń prędkość jest zdecydowanie wyższa, natomiast spada ciśnienie statyczne. Dzieje się tak na skutek prawa zachowania energii związanego z równaniem Bernoulliego.
W praktyce oznacza to, że im bardziej radykalna jest zwężka, tym większy jest spadek ciśnienia, co warto mieć na uwadze. Spadek ten może być wykorzystany do różnych celów, dlatego też dysza Venturiego jest tak powszechna.
Artykuł powstał we współpracy z Contracor.com.pl |