IT to bardzo szeroki obszar tematyczny i osoby, które nigdy nie miały do czynienia z programowaniem, też z powodzeniem się w nim odnajdą. Poznajcie stanowisko specjalisty UX. Kim jest ekspert UX? Jakie stawia się przed nim wymagania? Co można zrobić, by zwiększyć swoją szansę na uzyskanie wymarzonej pracy w branży IT?
Branżą IT, jak nigdy wcześniej, potrzebuje specjalistów i osób, które pragną wejść w świat najnowocześniejszych technologii. Dla niektórych to doskonała okazja do rozpoczęcia swojej przygody w tej najlepiej płatnej branży w gospodarce. Inni z kolei wzbraniają się przed tym poważnych ruchem, tłumacząc się brakiem odpowiednich kompetencji.
Spis Treści
Kim jest specjalista UX?
Specjalista UX to osoba, która stanowi niejako łącznik pomiędzy zespołem deweloperów, tworzących oprogramowanie lub stronę internetową a klientami czy użytkownikami końcowymi, którzy z takiej witryny bądź systemu korzystają. By dane rozwiązanie IT było popularne, by świetnie się sprzedawało i by odnosiło sukcesy na rynku, musi być doskonale przyjęte przez klientów. Tego jednak nie da się dokonać, gdy programiści nie słuchają głosu klientów.
Specjalista UX to osoba, która właśnie na podstawie wywiadów z klientami, ankiet czy innego typu badań analizuje, które funkcjonalności są dla użytkowników potrzebne, które nie znajdują poklasku. Specjalista UX to praca wielowymiarowa, na granicy projektowania, analizowania i interpretowania danych. Ze względu na fakt, że głos klienta stanowi priorytet dla firm z branży IT, specjaliści UX są szczególnie cenieni i poszukiwani na rynku pracy.
Co trzeba umieć, by stać się specjalistą UX?
By móc realnie starać się o pracę na stanowisku UX Designer lub UX Specialist, niezbędne są umiejętności z zakresu projektowania funkcjonalnych makiet czy mapy procesów. Ze względu na dość ograniczoną liczbę systemów i narzędzi, cała branża IT posługuje się mniej więcej tymi samymi rodzajami oprogramowania. Znajomość ich mechaniki i funkcjonalności może działać jedynie na naszą korzyść.
Dobrą praktyką jest zdobycie wcześniej znajomości zagadnień teoretycznych krążących wokół UX — to ważne, jeśli nie chcemy na rozmowie kwalifikacyjnej wypaść na osobę, która znalazła się tutaj z przypadku. Na szczęście na stanowiskach junior branża nie wymaga doświadczenia. Im więcej jednak wiemy i umiemy, tym lepszą posadę i wyższe wynagrodzenie możemy sobie wynegocjować.
Co zrobić, by zdobyć pracę w branży UX?
Nie mamy doświadczenia w branży, a chcemy zdobyć swoją pierwszą pracę na stanowisku UX designer? Jeśli skończyliśmy odpowiednie studia licencjackie/magisterskie to za nami prawdziwie solidna baza wiedzy, która będzie teraz dawać odpowiednie plony. Jeśli jednak studiowaliśmy zupełnie odmienny przedmiot, nic nie stoi na przeszkodzie, by zapisać się na studia podyplomowe, które z pewnością zagwarantują nam dużą dawkę wiedzy praktycznej.
Możemy również spróbować kursów i warsztatów, które w kilka tygodni/miesięcy zapoznają nas z wszystkimi najważniejszymi kwestiami związanymi z UX. Nie zapominajmy o literaturze i praktycznym wykorzystywaniu swojej wiedzy w domowych projektach.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z uxupgrade.pl |