Sprzedaż prywatna nieruchomości ( mieszkania, domu, działki etc.) zalicza się w rozumieniu przepisów jako czynność cywilnoprawna, podlegająca opodatkowaniu. Oznacza to tyle, iż każdy kto chce pozbyć się własności kupionej mniej niż 5 lat temu, ma w obowiązku zapłacić podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego. Istnieją jednak pewne wyjątki i sposoby obniżenia daniny, często bardzo wysokiej.
Spis Treści
Podatek od nieruchomości – kiedy powstaje?
Podczas sprzedaży nieruchomości powstaje do zapłaty podatek nazywany podatkiem od wzbogacenia. Nalicza się go po decyzji właściciela, który chce pozbyć się majątku w czasie krótszym niż 5 lat podatkowych, licząc od chwili jego nabycia (czyli 5 lat od końca roku w którym to nastąpiło). Po upłynięciu wymaganego czasu, bez żadnych formalności obowiązek ten wygasa. Jeśli więc nieruchomość została kupiona w lipcu 2013 roku, można ją sprzedać bez zobowiązań dopiero na początku roku 2019.
Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?
Obowiązek podatkowy przy sprzedaży nieruchomości wynosi 19% dochodu. Warto zauważyć, że nie jest to pełna kwota transakcji. Dlatego też niższa cena osiągnięta przy pozbywaniu się własności, automatycznie skutkuje brakiem należności, nawet jeśli nie upłynie ustawowy czas 5 lat. Dodatkowo przy sytuacji, gdy kwoty zakupu i sprzedaży są równe, także nie następuje zobowiązanie podatkowe. Jednak sztuczne zaniżanie cen nie jest wskazane, ponieważ skarbówka ma upoważnienie do sprawdzenia wartości rynkowych i każde bardzo mocno odbiegające od normy odchylenie może skutkować zakwestionowaniem transakcji. W takiej okoliczności urząd ma możliwość nałożyć mandaty skarbowe oraz nakazać zapłacenie nie tylko podatku, ale również odsetek.
Jak prawidłowo naliczyć podatek?
Naliczenie prawidłowego podatku jest stosunkowo proste. Przyjmując iż zakup nieruchomości wynosił 300000 złotych, a cena jego zbycia to 320000, dochód będzie na poziomie tych zarobionych 20 tys złotych. Jednak kwotę tą można obniżyć odejmując od niej wszystkie wykonane usługi, za które podatnik zapłacił, czyli usługi pośredników nieruchomości, podatki od czynności cywilnoprawnych, taksy notarialne oraz wszelkie wykonywane remonty. Zakładając, że koszty te wyniosły 15 tys zł, obniża się nimi zarobioną na sprzedaży kwotę. Na wyżej przytoczonym przykładzie będzie to 20 tys – 15 tys = 5 tys złotych i od tej właśnie sumy należy obliczyć podatek, wynoszący 19 procent (950 zł) oraz wpłacić go do skarbówki. Ważną tutaj kwestią jest zbieranie wszelkich faktur za wykonane usług, aby móc je przedstawić w urzędzie.
Darowizna oraz spadek a podatek
Nieruchomość stanowiąca darowiznę jest sytuacją w której przy sprzedaży przed upływem 5 lat, dochód będzie liczony od całości transakcji (pomniejszonej o koszty), gdyż kwota jego nabycia wynosi 0 złotych. W przypadku spadku natomiast czas podatkowy będzie się liczył od daty nabycia przez właściciela tejże nieruchomości, a nie od daty jego śmierci. Czyli mieszkanie po rodzicach odziedziczone w spadku można sprzedać po 5 latach od daty jego nabycia przez nich.
Artykuł powstał przy współpracy z RUSSJAN |