ile wart był krążownik moskwa

Baza wiedzy

temat wybrany: ile wart był krążownik moskwa

Krążownik Moskwa – ile wart był okręt flagowy floty rosyjskiej?

Krążownik Moskwa był okrętem flagowym floty rosyjskiej, który w latach 80. ubiegłego wieku należał do jednych z najpotężniejszych jednostek pływających na świecie. Okręt ten był zbudowany z myślą o zwalczaniu lotniskowców przeciwnika, a jego celem było zapewnienie ochrony dla radzieckich okrętów podczas operacji morskich.

Krążownik Moskwa miał długość wynoszącą 186 metrów i ważył około 11 tysięcy ton. Jego uzbrojenie składało się z 16 pocisków przeciwlotniczych SA-N-3 Goblet, 8 pocisków przeciwokrętowych P-500 Bazalt, 64 pocisków przeciwlotniczych Osa-M, 2 działa kalibru 130 mm, 4 wyrzutni torpedowych i 2 helikopterów.

Wartość krążownika Moskwa była ogromna. Szacuje się, że koszt jego budowy wynosił około 1,5 mld dolarów. Warto jednak zauważyć, że cena ta nie uwzględniała kosztów opracowania technologii i produkcji uzbrojenia oraz systemów elektronicznych, które wyposażone były w ten potężny okręt. W ciągu lat służby krążownika Moskwa, jego wartość uległa jednak naturalnemu spadkowi ze względu na postęp technologiczny i rozwój nowych rodzajów broni.

Krążownik Moskwa brał udział w wielu ważnych operacjach morskich, w tym w konflikcie z Libią w 1986 roku. Jednakże w 2015 roku, po ponad 30 latach służby, okręt został wycofany ze służby i przekazany na złomowanie.

Warto pamiętać, że budowa tak potężnego okrętu wymaga nie tylko ogromnych nakładów finansowych, ale również wiedzy i doświadczenia w dziedzinie technologii morskiej. Krążownik Moskwa to jedna z najpotężniejszych jednostek floty rosyjskiej, która na dobre wpisała się w historię morskiej technologii.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments