Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Prasówki

W polskich domach ogrzewanie podłogowe ma coraz większy udział spośród wszystkich metod grzewczych. Pokochaliśmy ciepłe podłogi, po których można chodzić boso i zwiększoną kubaturę pomieszczeń, dzięki eliminacji grzejników. W jakich warunkach ogrzewanie podłogowe elektryczne sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj!

Dlaczego instalować ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Do najważniejszych zalet, jakie posiada ogrzewanie podłogowe elektryczne zaliczają się:

  • niski koszt zakupu i montażu (w porównaniu do tradycyjnych „podłogówek” wodnych);
  • pełna automatyzacja sterowania i wsparcie aplikacji mobilnych;
  • brak konieczności montażu kotłów i magazynowania paliw stałych;
  • możliwość instalacji na już istniejącej podłodze (po zdjęciu warstwy wierzchniej);
  • temperatura folii grzewczych nie przekracza poziomu 30oC, co wpływa na wysoką żywotność materiałów wykończeniowych.

W jakich pomieszczeniach warto zastosować ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Właściwości tej formy ogrzewania pozwalają na jej zastosowanie w pomieszczeniach suchych i narażonych na wilgoć. Najczęściej ogrzewanie podłogowe elektryczne otrzymują powierzchnie w:

  • pokojach dziecięcych;
  • salonach;
  • kuchniach;
  • łazienkach;
  • korytarzach.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by elementy grzewcze na podczerwień wykorzystać również w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak spiżarnia czy garaż. Oczywiste znaczenie podczas podejmowania decyzji o wyborze arkuszy grzewczych ma sposób ich montażu i moc znamionowa.

Zaaranżowanie przestrzeni a montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego

Zasada działania systemów ogrzewania podłogowego na podczerwień jest prosta. Pod wpływem oporu elektrycznego emitowane jest promieniowanie podczerwone, które oddziałuje na przedmioty znajdujące się w jego zasięgu.

Naturalnie pierwszą nagrzewającą się warstwa jest podłoga, dlatego tak wielu rodziców decyduje się na folię grzewczą w pokojach swoich pociech. Kluczowe jest zachowanie zasady, by jak najmniej elementów miało bezpośrednią styczność z podłogą. Dlatego nie stosuje się ogrzewania podłogowego elektrycznego np. pod szafami wnękowymi czy długimi kredensami.

Rodzaje ogrzewania elektrycznego podłogowego a pomieszczenie

Kolejna kwestia to sposób montażu ogrzewania pod kątem ryzyka zawilgocenia w danym pomieszczeniu. W takich obszarach domu jak salon, korytarz czy sypialnia, arkusze na podczerwień znajdują się pod panelami, deskami podłogowymi, czy płytkami. W miejscach o zwiększonym poziomie zawilgocenia np. łazienka czy garaż zaleca się wykorzystanie folii grzewczej pod wylewką. Jej rodzaj nie ma znaczenia, co stanowi kolejną zaletę realizacji ogrzewania przy udziale materiałów na podczerwień.

Zadbaj o ciepło z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym

Powyższe zalety i sposoby montażu zachęcają do zainstalowania systemu we własnym domu. Warto wykorzystać rosnące zainteresowanie tego rodzaju ogrzewaniem. Może ono służyć jako główne ogrzewanie domu, jak i miejscowe źródło ciepła o znaczeniu doraźnym. To ty decydujesz o sposobie jego instalacji. Sprawdź najlepsze rozwiązania dla siebie!

Artykuł powstał we współpracy z samurio.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments