Filtracja wody kranowej coraz szerzej praktykowana jest w naszych domach. Polacy chętnie decydują się na zakup dzbanków filtrujących, aby ograniczyć tym samym produkcję plastiku, który to znacznie przyczynia się do zatruwania środowiska oraz całej planety. Filtrowanie wody ma wiele zalet, a funkcjonalność oraz szybki proces filtracji sprawiają, że przepyszna oraz wartościowa woda, może być gotowa do spożycia już w kilka minut. Jakie są jednak najpopularniejsze fakty oraz mity o filtracji wody?
Czy woda filtrowana pozbawiona jest minerałów?
Czy woda podczas procesu filtracji pozbawiana jest swoich minerałów? To jedno z częściej zadawanych pytań odnośnie do całego procesu filtracyjnego. Otóż zdecydowanie nie. Woda kranowa podczas filtrowania w dzbanku często zmienia swój skład, lecz nie czyni jej tym samym wodą demineralizowaną. Producenci filtrów do wody oraz samych dzbanków jak np. Dafi – na bieżąco prowadzą wszelkie badania wody oraz dostosowują parametry pod obecne standardy. Często również można natknąć się na stwierdzenia, iż podczas filtracji wody poziom sodu znacznie wzrasta, a sam sód uchodzi za substancję szkodliwą. Do odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu – sód jest niezbędny, a my spożywamy go codziennie głównie w pokarmach takich jak mięso, czy sól kuchenna. Woda wodociągowa to zapotrzebowanie na sód w wysokości zaledwie 2%. Wartość ta wzrasta wraz z procesem filtracji do około 3-4%.co zdecydowanie nie czyni jej szkodliwą dla naszego organizmu, a wręcz przeciwnie. Dostarcza odpowiednią dawkę sodu i minerałów.
Dzienne zapotrzebowanie na minerały – czy woda da radę?
Czy samą wodą filtrowaną można dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych minerałów? Składniki mineralne dostarczane są do naszego organizmu na różne sposoby. Podczas spożywania pokarmów, suplementów, czy właśnie spożywania wody pitnej. Składniki mineralne, które znaleźć można w wodzie filtrowanej, występują w postaci zjonizowanej, czyli są dobrze wchłanialne dla organizmu. Warto jednak pamiętać, aby sama woda była jednak dodatkiem oraz uzupełnieniem do dobrze zbilansowanej diety, gdyż sama w sobie nie jest w stanie dostarczyć wszelkich minerałów do odpowiedniego funkcjonowania organizmu.
Filtrowanie wody oraz węgiel aktywny
Czy można filtrować wodę ze studni bądź górskiego potoku? Warto w tym przypadku pamiętać o tym, że wszelkiej maści filtry dedykowane są dla wody kranowej, której parametry są znane oraz badane przez ekspertów na bieżąco. Odradza się filtrowania oraz spożywania wody nieznanego pochodzenia. Same filtry zaś wyposażone w cząsteczki węgla aktywnego często pozostawiają w opakowaniu bądź w samej wodzie zauważalne cząsteczki węgla. Czy są one szkodliwe? Zdecydowanie nie. Węgiel aktywny jest składnikiem pochodzenia naturalnego oraz jest bezpieczny. Już tysiące lat temu stosowany był jako środek leczniczy i z powodzeniem wykorzystywany jest nadal w tym celu. Węgiel aktywny ma również duże właściwości absorpcyjne. Widoczne gołym okiem cząsteczki są jedynie wizualnym mankamentem, który w żadnym wypadku nie wpływa niekorzystnie na nasz organizm.
Przewaga wody filtrowanej nad butelkowaną oraz eksperci Dafi
Woda filtrowana szeroko jest stosowana w wielu gospodarstwach domowych w celu zminimalizowania produkowanego plastiku. Coraz więcej gospodarstw sięga po takie rozwiązanie w swoich domach. Przewaga wody filtrowanej nad butelkową przejawia się na wiele sposobów. Woda filtrowana jest przede wszystkim ekologiczna, oszczędna oraz ekonomiczna. Wystarczy zmierzyć wydatki na wodę w skali miesiąca, czy roku, aby gołym okiem dojrzeć efekty. Warto pamiętać również, iż woda filtrowana jest wodą uniwersalną, czyli nie posiada ani zbyt wysokiego poziomu składników mineralnych, ani zbyt niskiego dlatego też każdy konsument może z powodzeniem ją spożywać. Na pytania dotyczące wody filtrowanej szerzej wypowiedzieli się eksperci firmy Dafi, których film zdecydowanie wart jest obejrzenia, gdyż wszelkie wątpliwości oraz mity dotyczące procesu filtracji na bieżąco są wyjaśniane przez profesjonalistów. Warto zatem pamiętać, że spożywanie wody filtrowanej znacznie zmniejszy produkcję plastiku, a nasza planeta zdecydowanie będzie nam wdzięczna. Chcesz się dowiedzieć więcej? Zobacz VIDEO.