Drewno jako doskonały materiał do budowy - dlaczego warto je wykorzystać?

Drewno jako doskonały materiał do budowy – dlaczego warto je wykorzystać?

Budownictwo Dom i Ogród Firma Prasówki

Już od zarania dziejów drewno było wykorzystywane jako jeden z głównych materiałów budulcowych. Choć w ciągu ostatnich lat popularność domów murowanych znacznie wzrosła, to jednak w tych konstrukcjach również powszechne jest wykorzystywanie drewna. Co więcej, moda na domy drewniane ponownie wraca, i zdaje się przeżywać swój renesans. To świadczy o tym, jak dobrym materiałem jest drewno. Dlaczego warto wciąż wykorzystywać drewno podczas prac budowlanych? Poniżej przedstawione zostały najbardziej powszechne zalety związane z wykorzystaniem drewna.

Znacznie szybsze postępy budowy przy wykorzystaniu drewna jako materiału budowlanego

Budowa domu lub jego poszczególnych fragmentów to projekt, który można scharakteryzować jako drogi i bardzo czasochłonny. Na przestrzeni czasu zauważyć można jednak zwiększony popyt na szybkie budowy, które powstają w ciągu miesiąca lub dwóch. To właśnie drewno umożliwia takie tempo budowy. Co więcej, całkowicie drewniane konstrukcji mogą zostać zbudowane od podstaw nawet w ciągu tygodnia.

Materiał, jakim jest drewno, jest bardzo wdzięcznym, jeśli chodzi o czas formowania go oraz wykorzystania do budowy elementów domu jak dach, ale też całych obiektów. Budowy, które są realizowane w trudnych warunkach podczas kapryśnych pór roku, często nie mogą kontynuować pracy właśnie ze względu na warunki pogodowy. Taka niedogodność nie dotyczy projektów, w których głównym materiałem jest drewno.

Deszcz czy śnieg – budowa drewnianego domu może być z powodzeniem kontynuowana. Jednak czas budowy to nie jedyna zaleta – w grę wchodzą również oszczędności. Budowa domu drewnianego pochłania znacznie mniej pieniędzy, zarówno ze względu na niski koszt materiału, jak i robociznę, która trwa nawet 4 razy krócej niż w przypadku domu murowanego.

Drewno jako materiał proekologiczny

Coraz większą popularnością cieszą się domy pasywne, które wchłaniają i przechowują dwutlenek węgla. To z kolei zmniejsza emisję dwutlenku węgla, co pozwala śmiało stwierdzić, że projekty oparte na drewnie są przyjazne środowisku. Sam materiał jest odnawialny, w związku z czym nie musimy obawiać się o to, że wykorzystując drewno, dokonujemy zamachu na matkę naturę.

Doskonała izolacja drewna

Drewno jest doskonałym materiałem izolacyjnym. W przypadku wzrostu temperatury, materiał zyskuje na twardości. Co więcej, tego typu konstrukcje na znacznie dłużej zatrzymują w sobie ciepło, dlatego też koszty ogrzewania takiego domu wyraźnie spadają. Choć drewno nie wydaje się tak solidnym materiałem, jak beton czy cegła, to jednak magazynowana w drewnie energia jest porównywalna do tej zbieranej przez wspomniane materiały.

Te wszystkie zalety wpływają na popularyzację planów związanych ze zwiększonym wykorzystaniem drewna w projektach domów i innych budynków. Co więcej, drewno staje się często podstawowym materiałem, który pozwala nam na znaczne oszczędności czasu, pieniędzy. Warto wspomnieć, że oprócz wspomnianych zalet domy drewniane prezentują się wyjątkowo estetycznie.

Artykuł powstał we współpracy z skladydrzewne.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments