Dlaczego warto wykonać testy na koronawirusa?

Dlaczego warto wykonać testy na koronawirusa?

Aktulności

Minister zdrowia ogłosił stan epidemii w Polsce 20 marca 2020 roku. Od tego momentu życie prawie wszystkich Polaków zmieniło się diametralnie. Jedni bardzo szybko zdecydowali się zachowywać wszystkie środki ostrożności. Natomiast inni niechętnie wierzyli w istnienie wirusa i nie przejmowali się nakładanymi obostrzeniami. Faktem jednak jest, że koronawirus nadal sieje spustoszenie na całym świecie. Dlaczego warto wykonać test na obecność koronawirusa?

Ochrona zdrowia

Do głównych objawów zakażenia koronawirusem należą wysoka gorączka, uporczywy kaszel, problemy z oddychaniem oraz znaczne osłabienie i zmęczenie organizmu. W przypadku wystąpienia takich symptomów warto mieć na uwadze, że być może i nas dopadł wirus.

Wykonanie testu pozwoli nam potwierdzić lub zaprzeczyć przypuszczeniom. Jeżeli wynik testu będzie pozytywny, to istnieje szansa na to, że uda się nam ochronić swoich bliskich oraz znajomych i współpracowników przed zarażeniem.

Przede wszystkim w takiej sytuacji należy poinformować wszystkich, z którymi miał miejsce jakikolwiek kontakt, ponieważ również one mogły się już zakazić i przenosić wirusa na kolejne osoby.

Co więcej, jak najszybciej trzeba się odizolować od społeczeństwa, by nie narażać następnych osób na zakażenie.

Wykonanie testu na koronawirusa podczas występowania objawów daje nam największą szansę na to, żeby nie pomylić go z przeziębieniem, czy zwykłą grypą. Wielu z nas podczas tych chorób stara się normalnie funkcjonować, choć jest to niezbyt odpowiedzialne, to czasami nie możemy pozwolić sobie na zaniedbanie obowiązków.

Kontakt z osobą zarażoną

Jeżeli ktokolwiek z nas ma pewność lub podejrzenie, że miał styczność z osobą, która jest nosicielem wirusa, to również powinien wykonać test. Pozwoli to wykluczyć zakażenie i ponowne uchronienie innych osób. W przypadku podejrzenia zakażenia należy mieć na uwadze dobro innych i poinformowanie ich, że istnieje możliwość obecności wirusa.

Osoby mające aktywnego wirusa bardzo szybko mogą go przenieść na inną osobę. Jeśli ktoś nie wierzy w to, że wirus atakuje, a on przechodzi właśnie zwykłą grypę, to niech zrobi test dla dobra innych.

Na zarażenie koronawirusem najbardziej narażone są osoby starsze i takie, które mają choroby współistniejące. Obecność wirusa w ich organizmach może skończyć się nawet śmiercią.

Jak chronić siebie i innych?

Oprócz wykonywania testów na koronawirusa warto także zadbać o inne aspekty życia. Przede wszystkim należy stosować się do wszystkich obostrzeń. Założenie maseczki w miejscu publicznym nam nie zaszkodzi, a może przynieść więcej korzyści niż strat.

Warto też pamiętać o osobach starszych, szczególnie samotnych. Być może ktoś w naszym najbliższym otoczeniu potrzebuje wsparcia bądź zwyczajnego zrobienia zakupów, ponieważ aktualnie odbywa przymusową kwarantannę i nie ma kogo poprosić o pomoc.

Dla nas może być to niewielki gest, ale dla innej osoby to będzie naprawdę ogromne wsparcie.

W tym trudnym czasie nie można być egoistą i myśleć tylko o sobie. A jeśli kiedyś nam taka pomoc okaże się niezbędna?

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z testujemy.org
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments