Dlaczego uszkodzona poduszka silnika pogarsza komfort jazdy?

Dlaczego uszkodzona poduszka silnika pogarsza komfort jazdy?

Motoryzacja Prasówki Warto przeczytać

Stukanie podczas jazdy, wibrująca skrzynia biegów, drgania podczas dodawania gazu – to najczęstsze objawy uszkodzenia poduszki silnika. Nie każdy kierowca jest tego świadomy, jednak to awaria właśnie tego elementu znacząco obniża komfort jazdy. Istotnym jest to, aby wykryć usterkę w odpowiednim czasie, gdyż w innym przypadku możemy doprowadzić do uszkodzenia współpracujących podzespołów. Co warto wiedzieć o poduszce silnika?

Dlaczego awaria poduszki silnika jest groźna?

Poduszka silnika to element łączący karoserię z silnikiem oraz skrzynią biegów. To właśnie dzięki niemu możemy swobodnie i bezpiecznie przemieszczać się pojazdem. Stanowi on stabilizator jednostki napędowej. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że jazda jest płynna, a także pozbawiona drgań. Wibracje są szczególnie wyczuwalne w okolicach skrzyni biegów, a także kierownicy. Z pewnością każdy kierowca, który spotkał się z tego typu awarią, będzie potrafił zdiagnozować ją ponownie. Objawy są niezwykle charakterystyczne, jednak należy pamiętać, że mogą one zwiastować również znacznie poważniejsze uszkodzenia. Właśnie dlatego należy reagować natychmiast po rozpoznaniu pierwszych objawów.

Jak rozpoznać, że poduszka silnika jest uszkodzona?

Poduszka silnika to element, który prędzej, czy później ulegnie uszkodzeniu. Jest to zupełnie naturalne – podczas jazdy zmuszany on jest do nieustannej pracy. Im więcej jeździmy, tym szybciej zużywają się części eksploatacyjne. Głównym zadaniem poduszki jest tłumienie drgań, a także zmniejszanie poziomu hałasu. Zwykle uszkodzenia zauważalne są niemal od razu. W kabinie zaczyna robić się po prostu głośno, co przekłada się na niższy poziom komfortu. Początkowo hałasy są nieznaczne, jednak z biegiem czasu stają się one uciążliwe. Z usterką poduszki spotykają się najczęściej osoby posiadające silniki benzynowe – to właśnie w takich pojazdach montowane są poduszki gumowe. Oczywiście zdarzają się wyjątki od reguły, jednak ten materiał jest zdecydowanie najczęściej spotykanym. Dlaczego warto o tym wiedzieć? Przede wszystkim dlatego, że poduszki gumowe znakomicie działają, jednak relatywnie szybko zużywają się. Warto więc być przygotowanym na tę sytuację. Trzeba również dodać, że na stan poduszki wpływa nie tylko czas eksploatacji, ale również czynniki zewnętrzne. Mowa tutaj o wysokich temperaturach, czy też odkształceniach mechanicznych. Mogą one znacząco skrócić okres użytkowania poduszki gumowej. Poduszki olejowe występują najczęściej w autach z silnikiem Diesla. Tutaj za tłumienie drgań odpowiada przede wszystkim olej. Pomimo faktu, że tego rodzaju poduszki działają nieco inaczej niż te wykonane z gumy, to objawy uszkodzenia są podobne.

Objawy uszkodzenia poduszki silnika

Jak wyżej wspomniano uszkodzenie poduszki silnika daje dość charakterystyczne objawy. Oczywiście diagnoza wymaga sprawdzenia auta przez specjalistę, jednak to od nas zależy, jak szybko zostanie naprawiona awaria. Powinniśmy obserwować działanie swojego samochodu – w ten sposób dbamy nie tylko o komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Do najczęściej spotykanych objawów awarii poduszki silnika należą:

  • drgania na karoserii (występujące głównie w przypadku wysokich obrotów),
  • silne wibracje w momencie odpalania, a także gaszenia silnika,
  • drgania w okolicach skrzyni biegów,
  • hałas wydobywający się z okolic skrzyni biegów,
  • niepokojący dźwięk pojawiający się w momencie zapłonu silnika,
  • stukania podczas jazdy po nierównym terenie.

Wszystkie te objawy znacząco pogarszają komfort kierowania pojazdem. Należy dodać, że wraz z pogłębianiem się usterki dochodzi do intensyfikacji objawów.

Jak wymienić poduszkę silnika?

To, czy poduszka silnika jest uszkodzona musi zostać potwierdzone przez profesjonalistę. Nawet, jeśli wydaje nam się, że to ten element jest odpowiedzialny za pogorszenie się komfortu jazdy, wcale nie oznacza, że tak naprawdę jest. Wyżej opisane objawy mogą świadczyć o awarii wielu innych podzespołów. Właśnie dlatego należy udać się do zaufanego warsztatu samochodowego, czy też serwisu samochodowego. Istotnym jest to, aby to fachowiec sprawdził, czy poduszka silnika jest uszkodzona, a także, czy jej usterka nie spowodowała awarii pozostałych elementów układu. Wymiana poduszki silnika nie jest zbyt czasochłonna, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz samochód szybko zostanie przywrócony do pożądanego stanu.

Przygotowanie artykułu:
Autorem artykułu jest redakcja sklepu internetowego Motochemia z akcesoriami, kosmetykami i częściami samochodowymi.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments